Portal TFL

STA novice / Okoljski nevladniki nenaklonjeni združevanju ministrstev za okolje in infrastrukturo (dopolnjeno)

četrtek, 5.5.2022

Ljubljana, 05. maja (STA) - Okoljske nevladne organizacije v procesu oblikovanja nove vlade niso naklonjene idejam o združevanju ministrstev za okolje in prostor ter infrastrukturo. Bodoče koalicijske partnerje pozivajo, naj okoljsko ministrstvo ostane samostojno, nova vlada pa naj degradacijo krajine in uničevanje narave zaustavi, ne pospeši.

V sklopu zamisli o reorganizaciji strukture ministrstev v koalicijskih pogovorih med strankami Gibanje Svoboda, SD in Levica so se pojavile tudi zamisli o združevanju ministrstev za okolje in infrastrukturo. Pozneje je bilo slišati tudi, da bi lahko ministrstvi preoblikovali tudi tako, da bi združili infrastrukturo in prostor na eni strani ter okolje in podnebne spremembe na drugi ali pa ločili ceste in železnice od energetike.

V okoljevarstvenih nevladnih organizacijah imajo glede združevanja ministrstev za okolje in infrastrukturo pomisleke. Bojijo se namreč, da bi bile prostorske in naravovarstvene politike potisnjene ob stran, njihovo izvajanje pa podrejeno interesom razvoja infrastrukture, so danes zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

"Gre za politično prakso, ki se izvaja že vrsto let, zaradi njene škodljivosti pa jo je treba prekiniti," so podčrtali. Nevladne organizacije zato prihodnjo vlado pozivajo, naj okoljsko ministrstvo ostane samostojno, saj da bo le tako lahko izpolnjevalo svoje poslanstvo.

"Okolje, narava in prostor potrebujejo svoj samostojen glas tudi znotraj vlade. Podrejanje teh področij infrastrukturi bi bila napačna rešitev, ki je ne podpiramo," je navedla Barbara Kvac iz Focusa. Po njenih besedah pa so potrebne celovite organizacijsko-strukturne spremembe podnebnega upravljanja tudi skozi horizontalno povezovanje in koordinacijo sektorjev, ki so pomembni za naslavljanje podnebnih sprememb ter krepitev kadrovskih zmogljivosti na tem področju.

Tudi Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij se boji, da lahko zaradi neprimerljivo močnejših interesov na strani infrastrukture in energetike z združevanjem ministrstev okolje in narava izgubita svoj glas. Zato se mu zdi primerno, da se ustavna pravica do zdravega življenjskega okolja ustrezno naslovi v okviru neodvisnega ministrstva.

Andrej Gnezda iz Umanotere medtem opozarja, da sta čudovita krajina in bogata narava neprecenljivi vrednoti Slovenije, ki ju ne smemo uničiti za nekaj kilometrov asfalta ali megavatnih ur energije. "Degradacijo krajine in uničevanje narave mora bodoča vlada zaustaviti, ne pa pospešiti," je navedel.

Urša Koce iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije v ohranjeni naravi in kakovostnem okolju vidi veliko razvojno priložnost za Slovenijo, zato pri oblikovanju politik ne smeta ostati v ozadju. "Kakršnakoli reorganizacija ministrstev, ki bi lahko resor za okolje postavila v podrejen položaj, bi pomenila nov korak stran od razvojne poti do kakovostnega življenja za vse," je prepričana.

Andreja Slameršek, predsednica Društva za preučevanje rib Slovenije, ki je v pravnem sporu z družbo Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS) zaradi gradnje hidroelektrarne Mokrice, pa združevanju ministrstev ostro nasprotuje. V preteklosti se je združevanje okolja z drugimi sektorji po njenih besedah izkazalo za zelo škodljivo in neprimerno, saj sta bila okolje in narava vedno v podrejenem položaju.

Ker je trenutni minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, prej zaposlen prav v HESS, v času ministrovanja po prepričanju društva naredil izjemno veliko škode na področju narave in okolja, se bojijo, da bo najverjetnejši mandatar Robert Golob, ki prihaja iz družbe Gen-I iz iste energetske skupine, prav tako podredil okolje infrastrukturi oziroma energetiki.

Da ideja o skupnem ministrstvu za infrastrukturo in okolje ni dobra, menijo tudi v zunajparlamentarni stranki Vesna. "Ideja daje napačen signal. Okoljska zakonodaja je ena najobsežnejših na evropski ravni, resor okolja pa tisti, ki ga je treba najbolj okrepiti in razširiti," so poudarili in predlagali ustanovitev ministrstva za varovanje okolja in prilagajanje podnebnim spremembam, pri delu katerega so pripravljeni sodelovati.

"Okoljsko-podnebno ministrstvo bi moralo biti tisto, s katerim sodelujejo in se neposredno usklajujejo vsa preostala ministrstva. Nekatere predlagane rešitve se namreč še vedno obravnavajo v okviru posameznih investicij ali infrastrukturnih projektov, medtem ko moramo narediti preskok in začeti podnebje in okolje obravnavati celostno," so pojasnili. Dodali so, da si ne sme nobena vlada več zatiskati oči pred podnebnimi spremembami in posledicami, ki jih te prinašajo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window