sreda, 15.6.2022
Ljubljana, 15. junija (STA) - Slovenija je leta 2020 v sektorjih, ki niso vključeni v sistem trgovanja z emisijskimi pravicami, dosegla cilja na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in na področju energetske učinkovitosti, k čemur so pripomogli predvsem omejitveni protikoronski ukrepi. Cilja na področju obnovljivih virov energije pa država ni dosegla.
"Čeprav sta dva od treh obvezujočih ciljev dosežena, so dolgoročni cilji zahtevnejši, zato bo treba izvajanje ukrepov bistveno okrepiti in nadgraditi," so ob izidu petega Podnebnega ogledala zapisali na ministrstvu za okolje in prostor.
Dokument, v katerem so predstavljene glavne ugotovitve spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, so za ministrstvo pripravili na Institutu Jožef Stefan v sodelovanju s PNZ svetovanje projektiranje, Kmetijskim inštitutom Slovenije in Gozdarskim inštitutom Slovenije.
Slovenija je leta 2020 v sektorjih, ki niso vključeni v sistem trgovanja z emisijskimi pravicami, zmanjšala emisije toplogrednih plinov za 9,8 odstotka, od zastavljenih ciljev so bile emisije nižje za 20,7 odstotka.
Veliko zmanjšanje emisij je predvsem posledica okrnjene prometne aktivnosti zaradi pandemije covida-19. "Zaradi pandemije so se trendi drastično spremenili, zato so za obvladovanje emisij v prihodnje pomembno vodilo ugotovitve iz obdobja pred letom 2020. Glede na leto 2005 so se emisije zmanjšale za 16,7 odstotka," izhaja iz najnovejšega Podnebnega ogledala.
Na področju energetske učinkovitosti je bila raba primarne energije 11,1 odstotka pod ciljno vrednostjo. Raba primarne energije je leta 2020 znašala 73,7 teravatne ure (TWh) in se je zmanjšala že tretje leto zapored, tokrat za 5,5 odstotka.
Kot so zapisali avtorji dokumenta, je doseženo zmanjšanje največje v opazovanem obdobju 2010-2020 in je predvsem posledica izvajanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa, medtem ko je bila proizvodnja električne energije v primerjavi z letom prej večja. "Leto 2020, ko je bila tudi absolutno gledano dosežena najnižja vrednost v obdobju po letu 2000, zato tudi za zasledovanje trendov ni reprezentativno," so dodali.
"Ob tem moramo opozoriti, da so bili cilji za energetsko učinkovitost zastavljeni v času, ko še ni bilo širšega političnega soglasja za odločnejše ukrepanje proti globalni podnebni krizi. Cilj za rabo primarne energije je tako z današnjega stališča premalo ambiciozen, še posebej, če ga razumemo kot pomemben vmesni korak na poti k doseganju ciljev v letu 2030 in pri prehodu v podnebno nevtralno družbo," so poudarili.
Obvezujočega cilja na področju obnovljivih virov energije medtem Slovenija leta 2020 ni dosegla oz. ga je z dokupom statističnega prenosa.
Slovenija je imela na področju obnovljivih virov energije zastavljen cilj in pripravljen akcijski načrt za obnovljive vire energije za obdobje 2010-2020, oboje kot posledico izvajanja skupne politike EU. Države članice so z direktivo sprejele po dva pravno obvezujoča cilja do leta 2020, cilj Slovenije je doseči 25-odstotni delež obnovljivih virov energije v bruto rabi končne energije in 10-odstotni delež obnovljivih virov energije v prometu.
Delež obnovljivih virov energije v bruto rabi končne energije je bil 24,1-odsoten in je bil za 4,3 odstotne točke višji kot v letu 2005. V primerjavi z letom 2019 se je delež povečal za 2,1 odstotne točke, kar je obenem tudi največja rast v opazovanem obdobju. Tudi to povečanje je predvsem posledica omejitvenih ukrepov in s tem povezanega velikega zmanjšanja rabe goriv.
Leta 2020 je bil delež 0,9 odstotne točke nižji od zastavljenega cilja za to leto. Slovenija je za dosego 25-odstotnega zavezujočega nacionalnega deleža po direktivi manjkajoči delež (465 GWh) dokupila na evropskem energetskem trgu preko mehanizma statističnih prenosov.
"Slovenija mora takoj začeti izvajati vse sprejete ukrepe spodbujanja rabe obnovljivih virov energije, drugače bodo namesto spodbud za izvajanje ukrepov v Sloveniji še naprej potrebni statistični prenosi oz. nakupi v tujini," so izpostavili avtorji Podnebnega ogledala.
Plačilo statističnih prenosov za doseganje ciljev na področju obnovljivih virov energije je izhod v sili, ki ne prinaša nobenih pozitivnih narodnogospodarskih učinkov, saj Slovenija ne razpolaga s kupljeno energijo, odliv denarja v tujino ne prinaša nobenih multiplikativnih učinkov, stroški pa so višji od stroškov spodbud v nove kapacitete obnovljivih virov energije v Sloveniji, so sklenili.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik