sreda, 22.6.2022
Bruselj, 22. junija (STA) - Evropska komisija je od leta 2007 za diverzifikacijo in izboljšanje infrastrukture na podeželju porabila več kot 25 milijard evrov sredstev. Uspešnost ukrepov po članicah in sektorjih se je zelo razlikovala, je ugotovilo Evropsko računsko sodišče in ocenilo, da bi morali biti projekti, ki jih financira EU, trajni.
"EU je veliko vložila v ukrepe za zmanjšanje odvisnosti podeželskega gospodarstva od kmetijstva in gozdarstva, ohranjanje in ustvarjanje delovnih mest ter izboljšanje infrastrukture na podeželskih območjih," je, kot so sporočili s sodišča, povedal član Evropskega računskega sodišča Viorel Stefan, ki je vodil revizijo.
Toda projekti na teh območjih, ki jih financira EU, bi morali biti po Stefanovih pojasnilih trajni. Na Evropskem računskem sodišču tako menijo, da bi morala EU storiti več za spodbujanje projektov, ki ob podpori EU prinašajo dolgoročne koristi in stroškovno učinkovitost.
Revizorji so analizirali različne projekte, ki se podpirajo z Evropskim kmetijskim skladom za razvoj podeželja, in ugotovili, da jih je večina ob koncu zakonsko določenega petletnega obdobja še vedno delovala. To še zlasti velja za infrastrukturne projekte, kot so podpore za obnovo vasi, gradnjo ali izboljšanje cest, vodovodnih in kanalizacijskih omrežij, saj je infrastruktura na splošno zasnovana tako, da traja dlje časa.
Vendar tretjina projektov diverzifikacije - projektov, namenjenih spodbujanju nekmetijskih dejavnosti ali podpiranju novih poslovnih priložnosti - v času revizije ni več delovala, tudi v primerih, v katerih je bila zagotovljena zelo visoka raven naložb. Naložbe v turistične nastanitve so bile sicer med najpogosteje podprtimi projekti diverzifikacije.
Revizorji so odkrili znatne razlike med sektorji in državami članicami EU. Na Poljskem so bili na primer v obdobju 2007-2013 projekti storitev za kmetijstvo ali gozdarstvo manj trajni kot projekti v drugih sektorjih.
V tem obdobju so se v več državah članicah podpirale turistične nastanitve, četudi niso bile ekonomsko vzdržne, v nekaterih primerih pa so bile uvedene preiskave o zasebni uporabi stavb, ki so se financirale kot turistične nastanitve.
Revizorji so odkrili tudi druge primere, v katerih so se dragi projekti turistične nastanitve po nekaj letih končali. Pri nekaterih projektih so stroški za evropske subvencije znašali do 9000 evrov za vsak mesec izvajanja.
Pred začetkom novega programskega obdobja skupne kmetijske politike 2023-2027 so revizorji Evropski komisiji dali več priporočil. Komisiji priporočajo, naj pomaga razširjati informacije o najboljših načinih za zagotovitev trajnosti projektov ob upoštevanju različnih vrst naložb, ki jih podpira. Poleg tega priporočajo še zbiranje dokazov o tem, da financirane dejavnosti še vedno delujejo ter določitev pogojev v sporazumih o dodelitvi nepovratnih sredstev, na podlagi katerih je treba podprte projekte uporabljati v njihov predvideni namen.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik