Portal TFL

STA novice / Komisija programskega sveta kritična do predloga koalicijske novele zakona o RTVS

torek, 21.6.2022

Ljubljana, 21. junija (STA) - Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je v današnjem nadaljevanju seje obravnaval predlog koalicijskih sprememb zakona o RTVS, v katerem komisija sveta vidi pomanjkljivosti. Seznanili so se tudi z izhodišči za programsko-produkcijski načrt RTVS za leto 2023. Ker je nekaj tem še ostalo, bodo sejo nadaljevali 7. julija.

Po predlogu koalicijske novele zakona o RTVS, ki stremi k depolitizaciji javne RTV, bi se zdajšnji 29-članski programski svet spremenil v 17-članski svet. Predstavnikov zaposlenih v njem bi bilo pet, torej dva več kot zdaj. DZ pa bi imenoval le dva člana, medtem ko jih zdaj imenuje 21.

A po mnenju komisije programskega sveta za spremljanje zakonodajnih sprememb, ki urejajo delovanje RTVS, predlagatelj razume depolitizacijo predvsem tako, da iz imenovanja članov sveta v večini primerov izključi DZ. Pri takšnem razumevanju vloge DZ pri imenovanju članov programskega sveta je po mnenju komisije spregledan pomen 82. člena ustave, po katerem so poslanci predstavniki vsega ljudstva.

Predlagano uvedbo enotnega organa upravljanja in nadzora pa vidi kot sporno, ker je smisel organa nadzora ravno ta, da nadzira organ upravljanja, opozarja komisija. Poleg tega to po njenih navedbah zmanjšuje pomen programske funkcije trenutnega programskega sveta.

Programski svet se je seznanil s komentarji komisije in jih bo posredoval odboru DZ za kulturo. Še pred tem pa so opravili razpravo. Generalni direktor zavoda Andrej Grah Whatmough je kot največji problem zavoda omenil obseg financiranja, česar pa po njegovih besedah ne naslavlja niti koalicijski predlog niti noben od predlogov sprememb zakona o RTVS, ki ju je v zakonodajni postopek vložila SDS.

Predlog koalicije po mnenju programskega svetnika Ivana Štuheca pomeni "eksplozivno politizacijo RTVS" in ne obratno. Podobnega mnenja je bil Jožef Jerovšek, ki je član sveta na predlog SDS.

Drugače sta menila programska svetnika, ki sta predstavnika zaposlenih. Trenutna sestava programskega sveta ni strokovno ustrezna, je opozoril Robert Pajek. Gregor Drnovšek pa je kot pozitivno v koalicijskem predlogu izpostavil, da bo DZ imenoval le dva člana.

Izhodišča za programsko-produkcijski načrt za leto 2023, ki so jih obravnavali v nadaljevanju, kot posebna projekta napovedujejo denimo svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah v Planici in 60 let radijskega programa ARS.

Televizijski informativni program zaradi statutarnih sprememb, ki so predvidele delitev tega programa na dva dela, glede na izhodišča čakajo organizacijski izzivi. Napovedana pa je tudi odprava vzrokov za odhod mladih novinarjev h konkurenčnim televizijam. V televizijskem razvedrilnem programu medtem načrtujejo produkcijo več oddaj.

Na Radiu Slovenija so poudarili mednarodno sodelovanje, želeli pa si biti še smelejši pri digitalnih storitvah.

Predstavniki zaposlenih v svetu so bili kritični, da so izhodišča za televizijski informativni program zelo skromna. Jelka Stergel, v svet imenovana na predlog gledalcev in poslušalcev, pa je ocenila, da bi morala izhodišča jasneje navesti programske prioritete.

Po mnenju Slavka Splichala, ki ga je v svet imenovala Slovenska akademija znanosti in umetnosti, v dokumentu med drugim manjkajo cilji, ki naj bi jih dosegi s posameznimi oddajami in programi.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window