sreda, 22.6.2022
London, 22. junija (STA) - Vlada Združenega kraljestva je danes sporočila, da namerava sprejeti zakonodajo, ki ji bo omogočila, da ne bo upoštevala nekaterih odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). S tem bo vlada med drugim poskušala uresničiti svoj načrt za pošiljanje prosilcev za azil v Ruando, potem ko ga je sodišče v Strasbourgu nedavno blokiralo.
Podpredsednik britanske vlade Dominic Raab bo danes v britanski parlament vložil nov predlog zakona, ki določa, da je vrhovno sodišče v Londonu zadnji razsodnik pri vprašanjih človekovih pravic. Zakon bi tudi pomenil, da začasni ukrepi ESČP niso zavezujoči za sodišča v Združenem kraljestvu.
Raab se sicer upira pozivom desnega dela konservativne stranke, naj Združeno kraljestvo v celoti odstopi od ESČP, in pravi, da bi novi predlog zakona namesto tega "okrepil britansko tradicijo svobode in hkrati v sistem vnesel mero zdrave pameti".
Vlada želi z zakonom omogočiti izvedbo svojega dogovora z Ruando, v skladu s katerim bi prosilce za azil, ki bi na Otok vstopili nezakonito, lahko premestili v Ruando, kjer bi ti nato lahko zaprosili za zaščito.
Britanska sodišča so v začetku tega meseca odobrila prvi let za prevoz priseljencev v Ruando, vendar je ESČP v zadnjem trenutku posredovalo z začasno odločbo in preprečilo njegov odhod.
Notranja ministrica Priti Patel je nedavno namignila, da je bila odločitev ESČP politično motivirana, s čimer je spodbudila namigovanja o prevladovanju evropskih institucij nad suverenostjo Združenega kraljestva.
Pred tem so zagovorniki človekovih pravic in mednarodne organizacije načrt premeščanja migrantov v Ruando večkrat kritizirale in ga označile za sramotnega. V Združenem kraljestvu bo prihodnji mesec potekal popoln sodni pregled zakonitosti načrta.
Sacha Deshmukh, direktor organizacije Amnesty International UK, je bil kritičen do novega predloga zakona, ki da bi pomenil velikanski korak nazaj za človekove pravice. "Tukaj ne gre za spreminjanje pravic, temveč za njihovo ukinitev," je dodal.
Vlada v Londonu je po brexitu obljubila, da bo poostrila nadzor nad mejami in "ponovno prevzela kontrolo" nad priseljevanjem. Vendar se sooča z rekordnim številom ljudi, ki nezakonito prečkajo Rokavski preliv iz severne Francije.
Številke v letu 2021 so že tako podrle vse rekorde, v prvi polovici leta 2022 pa se je število nezakonitih prečkanj preliva povečalo za 68 odstotkov, je po navedbah AFP v ponedeljek sporočilo francosko notranje ministrstvo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik