sreda, 22.6.2022
Ljubljana, 22. junija (STA) - Vračanje zavrnjenih prosilcev za azil je eden ključnih stebrov učinkovite migracijske politike, je bilo glavno sporočilo današnje mednarodne konference, ki jo skupaj organizirata notranji ministrstvi Slovenije in Avstrije. Konference se udeležuje več kot 50 predstavnikov iz 14 evropskih držav in šestih partneric z Zahodnega Balkana.
Poleg predstavnikov držav so prisotni tudi predstavniki agencije Frontex, Mednarodne organizacije za migracije (IOM), Mednarodnega centra za razvoj migracijske politike (ICMPD) in ljubljanske izpostave Ženevskega centra za upravljanje varnostnega sektorja (DCAF Ljubljana).
Pomočnik generalnega direktorja slovenske policije Jože Senica je v uvodnem nagovoru poudaril, da je "za učinkovito obvladovanje migracijskih tokov potreben celovit in enoten pristop, tudi varovanje zunanje meje EU".
Eden ključnih vidikov migracijske politike, kjer je sodelovanje še zlasti pomembno, pa je vračanje migrantov, ki niso upravičeni do mednarodne zaščite, v njihove izvorne države, je izpostavil.
"Pri tem mora biti naše vodilo spoštovanje človekovih pravic in upoštevanje mednarodnopravnega načela nevračanja, ki prepoveduje vračanje posameznika v državo, ki je zanj nevarna," je dodal Senica.
Ob prizadevanjih za učinkovitejše vračanje migrantov bi morale po njegovih besedah svoj del odgovornosti prevzeti tudi partnerice na Zahodnem Balkanu. "Vračanje lahko izboljšamo le s sodelovanjem, prenosom znanj in dobrih praks, čemur je namenjena tudi tokratna konferenca," je še poudaril Senica.
Namen Skupne koordinacijske platforme, v okviru katere je organizirana konferenca, je sicer izboljšati sodelovanje z državami v regiji Zahodnega Balkana, nuditi pomoč pri vračanju, upravljanju meja in boju proti tihotapljenju migrantov, tudi v sodelovanju z agencijami EU, kot sta Frontex in agencija za azil.
Regija Zahodnega Balkana je ključna strateška regija za Slovenijo, so še sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Podpora regiji je bila tudi ena od prednostnih nalog med slovenskim predsedovanjem EU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik