nedelja, 4.9.2022
Ljubljana, 04. septembra (STA) - Ministrstvo za infrastrukturo je začelo s procesom posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Prek spletne aplikacije je tako steklo preliminarno posvetovanje z javnostjo glede temeljnih usmeritev za posodobitev načrta, na portalu Energetika pojasnjuje ministrstvo.
Ministrstvo za infrastrukturo je v okviru procesa posodobitve NEPN posodobilo spletno platformo načrta, ki je dostopna na portalu Energetika. Platforma služi kot osrednje spletno mesto, kjer so objavljene in zbrane vse informacije o aktivnostih NEPN.
V sodelovanju s konzorcijem institucij je bil pripravljen tudi okvirni načrt sodelovanja z javnostjo. Do junija 2024 se bodo zvrstili trije obsežnejši sklopi posvetovanja z javnostjo: letos jeseni bo potekalo preliminarno posvetovanje, spomladi prihodnje leto javna predstavitev prvega predloga posodobitve NEPN, spomladi 2024 pa javna razgrnitev končnega predloga posodobitve NEPN ter formalno posvetovanje z javnostjo.
Preliminarno posvetovanje je steklo konec prejšnjega tedna in bo trajalo do 21. oktobra. Obsega več sklopov, in sicer spletno posvetovanje o ciljih in usmeritvah za posodobitev načrta, javno predstavitev predvidoma konec septembra oz. v začetku oktobra ter ciljne posvete z deležniki oktobra oz. novembra, so pojasnili na ministrstvu.
Spletno posvetovanje poteka prek spletne aplikacije. K oddaji predlogov in mnenj so vabljeni vsi zainteresirani deležniki in širša javnost. Pripravljen je tudi kratek dokument za razpravo, ki vsebuje nekatera izhodišča in podaja vprašanja za posvetovanje, so še dodali.
Vlada je NEPN sprejela 27. februarja 2020. Načrt pokriva desetletno obdobje 2021-2030 s pogledom do leta 2040, predstavlja pregled nad obstoječim stanjem energetskega sistema in določa nacionalne cilje za vsako od petih razsežnosti energetske unije ter ustrezne politike in medsektorske ukrepe za izpolnitev teh ciljev. V njem je posebna pozornost posvečena ciljem za leto 2030 za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, energijo iz obnovljivih virov, energetsko učinkovitost in elektroenergetsko medsebojno povezanost.
Med glavnimi izzivi posodobitve bo oblikovanje novih izhodišč in vhodnih podatkov glede na aktualne izredno dinamične in spremenjene razmere na globalnih energetskih in drugih trgih v obdobju pandemije covida-19 ter vojaškega konflikta v Ukrajini, navajajo na ministrstvu. V tej luči bo treba upoštevati odločitev o izstopu iz premoga do najkasneje leta 2033, dvig podnebnih in energetskih ciljev do leta 2030 v okviru procesa Pripravljeni na 55 ter zadnjih zakonodajnih predlogov REPowerEU, ki jih je Evropska komisija objavila maja 2022, ter pospešene izvedbe zelenega prehoda.
Ključna razvojna usmeritev pri posodobitvi NEPN bo povečanje energetske učinkovitosti v vseh sektorjih ter opuščanje fosilnih virov energije. Potrebno bo povezovanje kratkoročnih ukrepov v obdobju do leta 2030 in do leta 2040 z doseganjem dolgoročnih ciljev do leta 2050. V tej luči je relevantno tudi vprašanje, ali lahko in želi Slovenija podnebno nevtralnost doseči že pred letom 2050, izpostavljajo.
Eden ključnih poudarkov bo izboljšanje oblikovanja ukrepov s ciljem zagotoviti njihovo polno izvajanje. To lahko, kot so prepričani na ministrstvu, dosežemo z bolj kakovostnim načrtovanjem ukrepov, boljšo opredelitvijo odgovornih in rokov za izvedbo, določitvijo merljivih kazalcev za spremljanje izvajanja ter vzpostavitvijo učinkovitega kroga izboljšav.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki