četrtek, 8.9.2022
Ljubljana, 08. septembra (STA) - Mineva stoti dan vlade Roberta Goloba, ki je v DZ zaprisegla 1. junija. Premier kot ključen dosežek dosedanjega mandata izpostavlja spoštljiv dialog. Vladna ekipa ob tem izpostavlja še "premišljeno in ciljano ukrepanje za omilitev draginje". Za edini neuspeh pa koalicijski partnerji štejejo nezmožnost ukrepanja ob razmerah na RTVS.
Premier in predsednik največje vladne stranke Gibanje Svoboda Robert Golob je na dogodku ob 100 dneh vlade ocenil, da je vlada v tem času s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo.
"Pokazali smo, da se da delati drugače, da ni treba ustvarjati razkola, da ni treba ustvarjati kriz in da ni treba postavljati politike nad ljudi ... Spoštljivost je zame temelj in ključen dosežek 100 dni vlade," je dejal. Napovedal je, da bodo s tem načinom dela, ki je "antipod tega, kar smo videli prej", nadaljevali.
Vladi, ki jo sestavljajo Gibanje Svoboda, SD in Levica, sicer po oceni koalicijskih partnerjev v 100 dneh izzivov ni manjkalo, a so se po Golobovih besedah v resnici pripravljali na to, kar prihaja jeseni.
V vladni ekipi ob tem kot dosežek izpostavljajo uresničevanje predvolilnih napovedi z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah.
Strategija vlade je zasnovana v treh stebrih, in sicer energetika, hrana in prehranske verige ter nafta in naftni derivati, so ob tem zapisali na vladi. Kot poudarjajo, z ukrepi iščejo ravnovesje, pri katerem vsak deležnik nosi del bremena povišanih cen. Ključni cilj sprejetih ukrepov pa je odpravljanje negotovosti za gospodarstvo in potrošnike, navajajo.
Resorni ministri so sicer danes ob sprehodu čez dosedanje delo med drugim izpostavili regulacijo cen pogonskih goriv in določitev najvišjih cen elektrike in zemeljskega plina za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, pomoč gospodarstvu za kritje stroškov elektrike in plina ter energetski dodatek za gospodinjstva.
Na področju zunanje politike na vladi izpostavljajo še usmeritev Slovenije v jedro EU, na področju zdravstva prizadevanje za stabilizacijo razmer in zagotovitev zdravih temeljev slovenskemu javnemu zdravstvu, na ministrstvu za notranje zadeve pa oris nove migracijske politike, novih usmeritev policiji glede javnih shodov in nedovoljenih prehodov državne meje ter tvorno sodelovanje s stanovskimi združenji in policijskima sindikatoma.
Resorna ministrstva med dosežki med drugim navajajo še financiranje gasilskih in drugih nevladnih organizacij s področja zaščite, varovanja in pomoči ob aktiviranju državnega načrta ter vzpostavitev dialoga s sindikati javnega sektorja in nevladnimi organizacijami,
Kot največjo šibkost pa so predsedniki vseh treh koalicijskih strank izpostavili nezmožnost ukrepanja ob aktualnih razmerah na Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Je pa premier Golob dejal, da vsak dan iščejo rešitve, ki bi bile izvedljive že pred morebitnim referendumom o spremembah zakona o RTVS.
Napovedal je tudi, da bo vlada vztrajala pri reorganizaciji, tudi zakonu o vladi bo namreč, kot kaže, predmet referendumske presoje. A je po premierjevih besedah že zdaj vseh 20 ministrov sestavni del vladne ekipe. "Vprašanje, koliko bo ministrstev, je z vidika rezultatov te vlade v resnici irelevantno," je dejal.
Tako premier Golob kot podpredsednika vlade in predsednika koalicijskih SD in Levice, Tanja Fajon in Luka Mesec, so ob tem danes zagotovili, da bodo nadaljevali dosedanje delo in soočenje z izzivi. Kot je še poudaril Golob, zmagujejo vedno ekipe, in to ko so enotne in motivirane. To pa so takrat, ko naletijo na močnega nasprotnika, je dejal. Ob tem je poudaril, da to ni opozicija, temveč podnebne spremembe, inflacija, korupcija v zdravstvu, covid-19 in tudi sovražni govor.
Si pa koalicija pri nadaljnjem delu, predvsem pri pripravi interventnih zakonov s področja energetike, želi sodelovanja tudi z opozicijo. Kot je spomnil Golob, so moči ob tem že združili, želi si pa tudi dialoga o ustavnih spremembah. Z NSi o slednjem po njegovih besedah že teče dialog, ki pa se je šele začel.
Poslanec NSi Jožef Horvat je ob tem v današnji izjavi pohvalil delo vlade na področju sprejetja učinkovitih ukrepov za spopadanje z energetsko krizo za gospodinjstva, kritičen pa je do manjka pomoči gospodarstvu. V stranki so po njegovih besedah pričakovali tudi več na področju zdravstva. Kot je še poudaril, NSi ostaja konstruktivna opozicija, pričakujejo pa, da bo vlada prisluhnila tudi njihovim idejam, saj da imajo dobre izkušnje iz vladanja v času epidemije.
V SDS se bodo po napovedih na prvih 100 dni Golobove vlade odzvali v petek.
Medtem pa gledanje pod prste po 100 dneh dela vladi napovedujejo tudi v civilni družbi. Ustvarjalci platforme Obljuba dela dolg bodo tako podrobno sledili in analizirali, kako vlada izpolnjuje 33 odmevnejših obljub iz koalicijske pogodbe. Izbrali so tiste, za katere so ugotovili, da vključujejo dovolj obsežne ukrepe, da so relevantne za javnost in tudi dovolj konkretne, da je njihovo izpolnjevanje mogoče ocenjevati.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki