Portal TFL

STA novice / Članice EU za strožja pravila glede energetske učinkovitosti stavb

torek, 25.10.2022

Luxembourg, 25. oktobra (STA) - Ministri držav članic EU, pristojni za energetiko, so se danes dogovorili o izhodišču za pogajanja o prenovi direktive o energetski učinkovitosti stavb. Zavzeli so se za strožja pravila na tem področju, tako da bi morale biti do leta 2030 vse nove stavbe brez izpustov.

Glede novih stavb so se države članice dogovorile, da morajo biti do leta 2028 vse nove javne stavbe takšne, da ne oddajajo izpustov toplogrednih plinov. Do leta 2030 pa mora to veljati za čisto vse stavbe, torej tudi tiste v zasebni lasti, so sporočili s Sveta EU.

Obenem so se ministri dogovorili, da se za obstoječe stavbe uvedejo minimalni standardi energetske učinkovitosti, ki bi ustrezali največji količini primarne energije na kvadratni meter, ki jo lahko porabijo na leto.

Za obstoječa nestanovanjska poslopja pa bi članice določile dva praga energetske učinkovitosti. Prvi bi bil določen pod porabo primarne energije 15 odstotkov najmanj učinkovitih stavb, drugi pa pod porabo 25 odstotkov najmanj učinkovitih stavb. V izhodiščih za pogajanja z Evropskim parlamentom so se dogovorili, da bi vse nestanovanjske zgradbe do leta 2030 spravili pod 15-odstotni, do leta 2034 pa pod 25-odstotni prag.

Praga bi določili na podlagi porabe energije vseh stavb, ki so stale 1. januarja 2020, pri čemer bi se lahko pragovi za posamezne kategorije stavb razlikovali.

Dogovor članic vključuje tudi stanovanjska poslopja, za katera bi določile minimalne standarde energetske učinkovitosti na podlagi nacionalnih načrtov. Ti bi predvidevali zmanjšanje povprečne porabe primarne energije vseh stanovanjskih zgradb med letoma 2025 in 2050. Pri tem bi določili dve kontrolni točki. Prva bi bila, da bi do leta 2033 povprečna poraba ustrezala razredu energetske učinkovitosti D.

Ministri za energetiko, med njimi slovenski infrastrukturni minister Bojan Kumer, so se dogovorili še o določitvi zahtev glede nameščanja solarnih panelov na stavbe. Do 31. decembra 2026 bi morali sončne elektrarne namestiti na vse nove javne in nestavnovanjske stavbe z več kot 250 kvadratnimi metri uporabne površine. Do 31. decembra 2029 pa bi morale panele imeti vse nove stanovanjske zgradbe.

Svet EU, v katerem so članice, in Evropski parlament bosta zdaj lahko začela pogajanja o prenovi direktive o energetski učinkovitosti stavb. Predlog, ki je del podnebnega svežnja Pripravljeni na 55, je Evropska komisija predstavila decembra lani.

"Gradbeni sektor je ključen pri doseganju energetskih in podnebnih ciljev za leti 2030 in 2050. Poleg tega bo danes doseženi dogovor pomagal državljanom prihraniti veliko energije," je ob tem povedal češki minister za industrijo Jozef Sikela.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window