sreda, 14.12.2022
Ljubljana, 14. decembra (STA) - Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je opravil drugo obravnavo predloga dopolnitev zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki jo je vlada pripravila po požaru na Krasu. Z njimi požar v naravnem okolju uvršča med naravne nesreče, s tem pa omogoča uporabo sredstev državnega proračuna za odpravo njegovih posledic, tudi tistih na Krasu.
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Matej Skočir je v predstavitvi predloga dopolnitev zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je v DZ romal po nujnem postopku, uvodoma spomnil na obsežen požar, ki je poleti zajel goriški Kras in trajal kar 16 dni.
Kot je opozoril, so bile pri gašenju požara uporabljene vse razpoložljive operativne sile; več ko 1000 gasilcev in podpornega osebja, enote Slovenske vojske in zrakoplovi za gašenje iz zraka. Stroški gašenja in interventnih ukrepov so presegli šest milijonov evrov, končna škoda pa je dosegla nekaj manj kot 27 milijonov evrov, je dodal.
Med osrednjimi rešitvami predloga dopolnitev zakona je izpostavil vzpostavljanje pravne podlage za uporabo sredstev državnega proračuna pri odpravi posledic požara. Predlog tako uvršča požar velikega obsega v naravnem okolju, ki je povzročen z naravnimi dejavniki, med naravne nesreče, saj so trenutno v zakonu kot naravne nesreče opredeljeni le potres, snežni ali zemeljski plaz, udor ali poplava in žled, če povzročijo škodo na stvareh ali škodo v gospodarstvu ali v gozdovih.
Poleg tega predlagane spremembe po Skočirjevih besedah rešujejo vprašanje retroaktivnosti. Z zakonom namreč želijo nasloviti poletni požar, pri tem pa je treba upoštevati ustavo, ki prepoveduje retroaktivnost, omogoča pa izjeme. Povratno veljavnost v dopolnitvi zakona po zagotovilih ministrstva za okolje in prostor utemeljuje javna korist, ki narekuje enako obravnavo posledic naravnih nesreč ne glede na njihovo vrsto, pri tem pa se ne posega v pridobljene pravice.
Državni sekretar je ob tem izpostavil še, da predlagane rešitve pomenijo sistemske spremembe v luči podnebnega segrevanja, zaradi česar prihaja do vse bolj ekstremnih suš in posledično tudi požarov, ki bi lahko v prihodnosti povzročali veliko materialno škodo ne samo na lesni masi v gozdovih, temveč tudi na infrastrukturnih objektih in stavbah. V zakon se umešča tudi pomoč za obnovo trajnih nasadov, saj so ti v požarih praviloma povsem uničeni.
Zakonodajno-pravna služba DZ je opozorila na nekatere pomanjkljivosti v predlogu sprememb zakona, ki pa jih je koalicija večinoma odpravila z dopolnili, zato na besedilo zakonskega predloga ni imela pripomb, je povedal Gal Gračanin.
Poslanci so danes na odboru ta dopolnila sprejeli, prave razprave oz. pripomb o predlaganih rešitvah pa ni bilo. Govora je bilo le o tem, kako imajo te zadeve urejene v Avstriji. Predlog sprememb zakona o odpravi posledic naravnih nesreč tako zdaj roma na plenarno sejo DZ.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki