sreda, 14.12.2022
Bruselj, 14. decembra (STA) - Evropski parlament je podprl spremembe predloga komisije za povečanje uporabe obnovljivih virov energije (OVE), ki bodo pospešili postopke za izdajo dovoljenj za nove energetske objekte OVE. Kot so sporočili iz parlamenta, bo predlagana zakonodaja tudi zmanjšala odvisnost od fosilnih goriv, uvoženih iz Rusije.
Evropski poslanci so v spremembah predloga, ki ga je podala komisija ter se nanaša na nove elektrarne za energijo iz OVE, kot so sončni paneli, vetrnice ali za prilagoditev že obstoječih, skrajšali najdaljši rok za odobritev novih obratov z 12 na devet mesecev, če se nahajajo na tako imenovanih "območjih za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije". Kot so pojasnili v Evropskem parlamentu, bo omenjena območja določila vsaka država članica.
"Če pristojni organ ne bo odgovoril v roku, se dovoljenje oz. zahteva šteje za odobreno," so navedli. Izven teh območij pa postopek ne bo smel presegati 18 mesecev in ne dveh let, kot je bilo prvotno predlagano.
V primeru že obstoječih energetskih obratov iz OVE poslanci predlagajo, da postopek izdaje dovoljenja ne bi bil daljši od pol leta.
Kot so še izpostavili, se morajo države članice pri določanju pravil za območja za pospešeno uvajanje OVE izogibati negativnim vplivom na okolje, ki bi lahko nastali na takih območjih (če to ni mogoče, pa jih znatno zmanjšati). Iz tega so izključena zavarovana območja Natura 2000, naravni parki in rezervati ter opredeljene selitvene poti ptic in morskih sesalcev, razen umetnih in zidanih površin, kot so strehe, parkirišča ali prometna infrastruktura.
Dodali so tudi določila, ki zagotavljajo udeležbo javnosti pri odločanju o prostorskih umestitvah teh objektov.
Predlagana zakonodaja vključuje tudi obveznost držav, da se dovoljenja za namestitev opreme za sončno energijo na stavbah izdajo v treh mesecih. Za obrate manjše od 50 kW pa bi zadostoval preprost postopek priglasitve. Namestitev opreme za sončno energijo bi bila tudi izvzeta iz zahteve za presojo vplivov na okolje. Postopek za izdajo dovoljenja za namestitev toplotne črpalke pa ne bi smel biti daljši od enega meseca.
Da bi lahko v električno omrežje priključili čim več objektov iz OVE, parlament predlaga, da bi večina določb začela veljati leta 2023.
"Danes smo postavili temelje za hitrejše postopke za izdajo dovoljenj, za hitrejšo uporabo OVE in s tem za pospešitev energetskega prehoda. Uvedli smo nove ukrepe, ki državam članicam in njihovim organom omogočajo več manevrskega prostora pri izdajanju dovoljenj na območjih uvajanja obnovljivih virov energije, saj se predvideva, da so ti projekti v prevladujočem javnem interesu in je poenostavljena ocena za pridobitev izjem v okoljski zakonodaji EU smiselna," je dejal poročevalec Evropskega parlamenta Markusa Pieper.
Osnutek zakonodaje je komisija predložila v okviru svežnja REpowerEU, katerega cilj je zmanjšati evropsko odvisnost od uvoza fosilnih goriv iz Rusije po njeni agresiji na Ukrajino. Ta bo spremenil evropske direktive o energiji iz obnovljivih virov, energetski učinkovitosti in energetski učinkovitosti stavb, v zvezi s katerimi potekajo tudi ločeni postopki prilagoditev v okviru svežnja Pripravljeni na 55.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki