petek, 10.3.2023
Bruselj, 10. marca (STA) - Svet EU in Evropski parlament sta danes dosegla politični dogovor o spremembi direktive o energetski učinkovitosti. Med drugim je predvideno, da se bo končna poraba energije v EU do leta 2030 znižala za 11,7 odstotka, so sporočili iz Sveta EU. Evropska komisija je dogovor pozdravila.
Države članice bodo morale do leta 2030 zagotoviti zmanjšanje končne porabe energije za vsaj 11,7 odstotka glede na pričakovano porabo v letu 2020.
Države bodo morale omejitev glede končne porabe energije (energija, ki jo porabijo končni porabniki) doseči kolektivno, medtem ko bodo cilji glede primarne energetske porabe (vključena je še energija, uporabljena za proizvodnjo in dobavo energije) indikativni.
Glede na dogovor bodo morale vse države članice prispevati k doseganju skupnega cilja EU, in sicer prek ciljev, začrtanih v nacionalnih energetskih in podnebnih načrtih (NEPN).
Evropska komisija bo izračunala, ali načrtovani prispevki vodijo k cilju zmanjšanja porabe za 11,7 odstotka. Če ne bodo, bo treba popraviti nacionalne prispevke, ki bodo nižji, kot bi bili, če bi bila uporabljena formula Evropske komisije. Ta bo med drugim upoštevala energetsko intenzivnost, BDP na prebivalca, razvoj obnovljivih virov energije in potencial varčevanja z energijo.
Svet EU in parlament sta se dogovorila za postopno povečanje letnega cilja prihranka energije pri končni porabi med letoma 2024 in 2030. Države bodo morale po novem v tem obdobju letno v povprečju prihraniti 1,49 odstotka in postopoma doseči 1,9 odstotka do konca leta 2030.
Članice bodo lahko pri izračunih prihranka upoštevale prihranke energije pri ukrepih, sprejetih na podlagi spremenjene direktive o energetski učinkovitosti stavb, ukrepih na podlagi sistema trgovanja z emisijami ali kriznih ukrepih na področju energije.
Evropska komisija je dogovor pozdravila. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, dogovor, ki je del svežnja Pripravljeni na 55, potrjuje zavezanost EU podnebni nevtralnosti do leta 2050.
"Prvič doslej bo načelo energetske učinkovitosti na prvem mestu imelo tudi pravno moč, ki bo od članic EU zahtevala upoštevanje energetske učinkovitosti pri oblikovanju politik. Enako bo veljalo pri načrtovanju večjih investicij v energetskem sektorju in drugje," so zapisali v Bruslju.
Dogovor je po njihovem mnenju pomemben tudi z vidika zmanjševanja energetske revščine in opolnomočenja potrošnikov. Glede slednjega so izpostavili vzpostavitev mehanizmov tehnične in finančne pomoči ter zunajsodnega reševanja sporov.
Dogovor morata zdaj uradno potrditi še Svet EU in parlament.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki