petek, 10.3.2023
Ljubljana, 10. marca (STA) - Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v četrtkovem nagovoru Svetu Združenih narodov (ZN) za človekove pravice poudaril, da se v Sloveniji ustavna pravica do pitne vode prepočasi uveljavlja. Strinjal se je tudi s posebnim poročevalcem ZN Davidom Boydom, ki opozarja, da je javnost pogosto izključena iz sprejemanja predpisov na tem področju.
Svetina je v nagovoru vlado pozval naj priporočila iz poročila posebnega poročevalca ZN za spoštovanje človekovih pravic pri zagotavljanju varnega, čistega, zdravega in trajnostnega okolja čim prej uresniči in predstavi časovnico za njihovo uresničitev, so zapisali na spletni strani varuha človekovih pravic.
V poročilu je med drugim tako izpostavljen primer v Anhovem, kjer zaradi slabe kakovosti zraka že vrsto let zaznavajo višjo stopnjo rakavih obolenj, prav tako pa opozarjajo na pomanjkanje dostopa do čiste pitne vode, ustreznih sanitarij in bivalnih pogojev v nekaterih romskih naseljih.
Varuh človekovih pravic je pojasnil, da na nekatere izzive opozarja že več let, "vendar večinoma brez pravega učinka." Ob tem se je dotaknil tudi dela poročila, ki opozarja, da je javnost v Sloveniji pogosto izključena iz priprave predpisov na področju okolja, pristojne pa opozarjajo na sprejetje predpisov, ki bodo "osmislili novo ustavno pravico - pravico do vode, sprejeto leta 2016."
Že približno deset let po lastnih besedah poziva in priporoča tudi, naj vlada sprejme nujne ukrepe za zagotovitev dostopa do pitne vode in sanitarij, priključkov na elektriko in ureditev vseh romskih naselij. Enako pomembno vprašanje pa je tudi "pomanjkanje dejavnosti na področju sanacije v več degradiranih območjih v Sloveniji," ter obravnava podnebne krize kot prednostne naloge, še izpostavlja.
Na poročilo se je sicer odzvala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je pravici do zdravega in čistega okolja in do čiste pitne vode označila za pravici, "ki pripadata vsakomur izmed nas," ter pozvala naj se dostop do čiste pitne vode nemudoma zagotovi tudi v romskih naseljih, ki sedaj te pravice ne morejo uživati.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki