sreda, 24.1.2024
Bruselj, 24. januarja (STA) - Evropska komisija je pripravila predlog sprememb direktive o evropskih svetih delavcev za izboljšanje socialnega dialoga. Posvetovanje z delavci o ključnih odločitvah v podjetju lahko po navedbah Bruslja pomaga pri obvladovanju sprememb, kot sta zeleni in digitalni prehod, pa tudi pri pomanjkanju delovne sile in uvajanju novih tehnologij.
Evropski sveti so organi za obveščanje in posvetovanje, ki delavcem zagotavljajo vključenost v odločanje o nadnacionalnih vprašanjih, zadevajo pa podjetja z več kot tisoč zaposlenimi, ki poslujejo v vsaj dveh državah EU ali Evropskega gospodarskega prostora (EGP), so danes pojasnili v Evropski komisiji.
Smiselno obveščanje in posvetovanje z delavci o ključnih odločitvah v podjetju lahko pomaga pri predvidevanju in obvladovanju sprememb, evropski sveti delavcev pa imajo pri tem ključno vlogo, zlasti v nadnacionalnem okolju, so dodali.
V sedanji direktivi so določeni postopki za ustanovitev evropskih svetov delavcev ter obveščanje in posvetovanje z delavci o nadnacionalnih zadevah, cilj predlagane revizije pa je okrepiti vlogo evropskih svetov delavcev s poenostavitvijo postopka za njihovo ustanovitev, spodbujanjem smiselnega obveščanja in posvetovanja ter zagotavljanjem, da imajo evropski sveti delavcev potrebne zmogljivosti za opravljanje svojega dela, so povzeli.
Med glavnimi predlaganimi spremembami je zagotavljanje enakih pravic delavcev v multinacionalnih podjetjih, ki poslujejo v EU ali EGP, da lahko dajo pobudo za ustanovitev novega evropskega sveta delavcev. Izjeme iz sedanje direktive bi bile odpravljene, kar naj bi 5,4 milijona delavcem v 320 multinacionalnih podjetjih omogočilo, da dajo pobudo za ustanovitev evropskega sveta delavcev.
Predvidena je pojasnitev opredelitve nadnacionalnih zadev. "Jasna opredelitev je ključna za odločanje o tem, kdaj se je z evropskimi sveti delavcev treba posvetovati in jih obveščati," so prepričani v Bruslju.
Predlog vključuje tudi zagotavljanje pravočasnega in smiselnega posvetovanja z delavci v multinacionalnih družbah o vprašanjih, ki jih zadevajo. Člani evropskega sveta delavcev bi morali prejeti utemeljen odgovor na svoje mnenje, preden bi vodstvo podjetja sprejelo odločitev o nadnacionalnih zadevah; kadar bi vodstvo podjetja zaradi zaupnosti omejilo dodatno izmenjavo informacij o nadnacionalnih zadevah, pa bi moralo to utemeljiti.
Zagotovilo naj bi se še, da bi imeli evropski sveti delavcev potrebne zmogljivosti za opravljanje svojega dela. V sporazumih o evropskem svetu delavcev bi bilo treba navesti dodeljena finančna in materialna sredstva (npr. sredstva za strokovnjake, pravne stroške, usposabljanje).
Prav tako sta v zvezi z evropskimi sveti delavcev navedeni krepitev uravnotežene zastopanosti spolov in izboljšanje dostopa do pravnih sredstev.
O predlogu komisije o spremembi direktive o evropskih svetih delavcev bodo zdaj razpravljali Evropski parlament in države članice. Ko bo spremenjena direktiva sprejeta, bodo imele države članice na voljo eno leto, da jo vključijo v nacionalno zakonodajo. Nova pravila se bodo začela uporabljati dve leti pozneje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik