torek, 30.1.2024
Luxembourg, 30. januarja (STA) - Sodišče Evropske unije (ECJ) v Luxembourgu je danes odločilo, da policija ne sme sistematično shranjevati biometričnih in genetskih podatkov storilcev kaznivih dejanj vse do njihove smrti, saj je to v nasprotju z zakonodajo EU, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sodišče je to odločitev sprejelo kot odgovor na poizvedbo bolgarskega sodišča v zvezi s primerom moškega, ki je bil obsojen zaradi lažnega pričanja. Po prestani enoletni pogojni kazni pa je vložil prošnjo za izbris iz policijskih evidenc.
Bolgarska policija v skladu z državno zakonodajo hrani prstne odtise, fotografije, vzorce DNK in druge relevantne podatke o vseh, ki so bili kadarkoli obsojeni za kazniva dejanja, dokler ne umrejo. Sedaj pa je sodišče odločilo, da je to v nasprotju z evropsko zakonodajo.
Hramba podatkov do smrti je po navedbah sodišča primerna le v posebnih okoliščinah, ki jo ustrezno upravičujejo. Ob tem je treba upravičenost shranjevanja podatkov redno preverjati, tudi v primerih "preprečevanja, odkrivanja, preiskovanja in pregona kaznivih dejanj ali izvrševanja kazenskih sankcij".
EU ima sicer ene najstrožjih zakonov o varovanju podatkov na svetu, njena splošna uredba o varstvu podatkov (GDPR) iz leta 2018 pa je postala mednarodna referenca na tem področju, navaja AFP.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik