Portal TFL

STA novice / Prednostna naloga prehranskega varuha tudi naslovitev nepoštenih praks

sreda, 4.9.2024

Ljubljana, 04. septembra (STA) - Branko Ravnik je maja postal tretji varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano, pri čemer si je postavil tri prioritete dela. Med temi je tudi ničelna toleranca do nedovoljenih ravnanj oziroma nepoštenih praks, pri čemer poziva vse k prijavi takšnega ravnanja. Ob tem si želi vzpostaviti pomembno in zaupanja vredno vlogo varuha.

Ravnik je od nastopa funkcije večino pozornosti namenil seznanitvi s stanjem v sektorju. "Čuti se odsotnost vloge varuha in treba bo opraviti več aktivnosti, da se bo funkcija varuha postavila na mesto, ki mu pripada," je na današnji novinarski konferenci novinarjem dejal Ravnik.

Ob nastopu funkcije si je zastavil tri prioritete, ničelno toleranco do nedovoljenih ravnanj oziroma nepoštenih praks, vzpostavitev novega poslovnega modela za certificirano pridelavo in prirejo s poudarkom na izbrani kakovosti Slovenije in ekološki pridelavi ter promocijo dobrih praks.

"Dejstvo je, da nedovoljene prakse obstajajo," je dejal in ob tem pozval k njihovi prijavi, saj se le v tem primeru lahko sprožijo ustrezni postopki. Pri tem se mu zdi zelo pomembno ozaveščanje o nedovoljenih praksah, saj imajo deležniki različna mnenja o tem, kaj je nedovoljena praksa. To namerava s pomočjo kmetijskega ministrstva nasloviti preko serije člankov, v katerih bodo predstavljene nedovoljene prakse skupaj s primeri.

Na področje nedovoljenih ravnanj po Ravnikovi oceni sodijo tudi vprašanja pogodbenih odnosov ter označevanje in navajanje porekla. "Pogodbena razmerja so ključna za predvidljivost," je izpostavil. Poleti je tako želel preveriti pogodbena razmerja v verigi zelenjave. Anketa je bila posredovana tako trgovcem kot pridelovalcem, a se je nanjo odzvalo le pet od osmih trgovcev ter nihče od pridelovalcev, zato jo bo ponovil.

V sektorju zelenjave se mu zlasti poraja vprašanje, zakaj pridelovalci niso organizirani in zakaj ni mogoče vzpostaviti sheme izbrana kakovost Slovenije. "To bi rad osebno naslovil, zato bom deležnike pozval na posvet. Upam, da se bodo povabilu odzvali in da bomo ugotovili, zakaj je temu tako," je dejal Ravnik.

"Certificirani sistemi dajejo jamstvo vsem v verigi," je Ravnik poudaril njihovo pomembnost. Pridelke in izdelke iz sheme bi bilo po njegovi oceni treba naslavljati drugače kot tiste, ki niso certificirani, kar bi se moralo odražati tako pri plačilu pridelovalcu kot končni ceni. "Potrebujemo nov dogovor, ki bi omogočal dodatno krepitev lokalne preskrbe s hrano na terenu. Prav je, da se potrošnik odloči, da če želi kakovostno, bo za to malce več plačal. Koliko več, pa se je treba v verigi dogovoriti," je dejal.

Tretja njegova prioriteta je promocija dobrih praks, ki bi jih bilo po njegovi oceni najbolje predstaviti v okviru projekta Agrobiznis. "Računam, da bi naslednje leto spomladi na agrobiznis konferenci tudi predstavili najboljše prakse na področju lokalnih verig," je pojasnil Ravnik.

Med svojimi aktivnosti pa predvideva tudi izvedbo več raziskav. Med drugim želi ugotoviti, kako to, da imajo ljudje občutek, da je slovenska hrana v trgovinah dražja, čeprav analiza cen tega ne potrjuje.

Da je vloga varuha izjemno pomembna, je poudarila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić. "Varuh skrbi za pravične in pregledne odnose med vsemi deležniki v celotni verigi preskrbe s hrano. Prizadevanja varuha za večjo preglednost, poštenost in sodelovanje med vsemi deležniki v verigi preskrbe s hrano že prinašajo prve pozitivne rezultate," je dejala ministrica. Ob tem je izrazila prepričanje, da bo novi varuh z nadaljnjim delom prispeval k še večji stabilnosti in pravičnosti v verigi preskrbe s hrano.

Funkcija varuha se opravlja nepoklicno, kar pa bi se v prihodnosti lahko spremenilo. "Zaenkrat se o profesionalizaciji varuha še nismo pogovarjali, ne vidim pa zadržkov, zakaj te teme ne bi naslovili. Je pa to vprašanje za na dolgi rok," je dejala ministrica.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window