Portal TFL

STA novice / Predlog novele zakona o gospodarskih družbah čez prvo obravnavo v DZ

četrtek, 26.9.2024

Ljubljana, 26. septembra (STA) - DZ je danes po prvem branju vladnega predloga novele zakona o gospodarskih družbah z 49 glasovi za in sedmimi proti odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog novele, s katerim se v slovenski pravni red prenaša štiri evropske direktive, prinaša večjo preglednost poslovanja in družbeno odgovornosti gospodarskih družb.

DZ je opravil splošno razpravo o zakonu, ker je tako zahtevala skupina poslancev s prvopodpisano Jelko Godec iz SDS. Kot je danes v DZ pojasnil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, tehnologijo in šport Dejan Židan, se ta zakon pogosto spreminja, ker se ves čas spreminja pravni okvir, sprejet na evropski ravni.

Po predlogu se v slovenski pravni red prenaša direktiva o razkritju davčnih informacij, ki določa, da morajo družbe, ki imajo več kot 750 milijonov evrov letne realizacije, poročati o davčnih podatkih svojih družb v tretjih državah, torej izven EU. "Ta direktiva bo v Sloveniji predvidoma zajela 14 velikih gospodarskih družb," je navedel.

Prenaša se direktiva glede poročanja podjetij o trajnosti. EU se je odločila, da za največje družbe, ki imajo več kot 50 milijonov evrov letnega prometa in 250 zaposlenih, takšnih je v Sloveniji nekaj čez 270, predpiše obveznost, da se trajnostno poročilo prelije v letno poročilo in da se revidira tudi ta del.

V zakon se prenaša direktiva o uravnoteženi spolni zastopanosti med direktorji. "Po osnovni direktivi pade v sistem obvezne spolne zastopanosti 11 družb, ki kotirajo na borzi, vendar smo v to vključili še velike družbe, v katerih so država ali občine večinski lastnik. Tako je v to vključenih približno 141 družb," je povedal Židan.

Prenaša se še direktivo o prilagoditvi meril velikosti družb. Prag za veliko družbo se spreminja s 40 milijonov letne realizacije na 50 milijonov evrov in z 20 milijonov aktive na 25 milijonov evrov. V Sloveniji je sedaj približno 530 velikih podjetij, po spremembi jih bo okoli 270, kar po njegovih navedbah prinaša nekaj manj administrativnih bremen.

V Svobodi po besedah Tineta Novaka predlog podpirajo, a so od predlagatelja pričakovali ambicioznejše spremembe, kot je denimo uvedba koncepta vitke družbe, ki bi podjetjem omogočal bolj fleksibilno in dinamično poslovanje, in preprečevanje tega, da podjetja prijavljajo poslovne prostore na lokacijah, kjer dejansko ne poslujejo. Predlog v delu bolj ambiciozne spolne uravnoteženosti poslovodstev od direktive pozdravljajo, na splošno pa pričakujejo, da bo ministrstvo v prihodnjih mesecih predlagalo rešitve za še hitrejšo rast dodane vrednosti gospodarstva.

Milan Jakopovič je povedal, da v Levici pozdravljajo uvedbo obveznega poročanja o davčnih informacijah za največja mednarodna podjetja. Ker gre zgolj za poročilo, je po njihovem treba poudariti pomen konkretnejših ukrepov, kot je nedavna uvedba mednarodne minimalne efektivne davčne stopnje v višini 15 odstotkov. Pozdravljajo ukrep glede uravnotežene zastopanosti spolov, a ta naslavlja zgolj najbolj privilegirane člane družbe. Ukrep poročanja podjetij o trajnosti je dobrodošel, vendar je na področju boja proti podnebnim spremembam treba storiti mnogo več, je opozoril.

Ministrstvo je po mnenju SD pripravilo kakovosten predlog zakona, nadaljnji postopki pa bodo pokazali, ali obstajajo še dodatne možnosti izboljšav, je povedala Bojana Muršič. Podpirajo obvezo večjih podjetij za vzpostavitev sistema, ki bo zagotavljal vsaj 40-odstotno zastopanost posameznega spola v vodilnih organih. "SD menimo, da je prav to zmotilo predlagatelje današnje splošne razprave, saj že dolgo nasprotujejo ukrepom, s katerim bi izboljšali zastopanost žensk na najvišjih odločevalskih mestih," je poudarila.

V SDS po napovedih iz razprave predloga ne bodo podprli, ne bodo pa mu nasprotovali. Med potencialnimi slabostmi predloga je Andrej Kosi naštel uvedbo dodatnih obveznosti poročanja, kar lahko poveča administrativne stroške in načne ustrezne vire, še posebej manjših in srednjih podjetij, zahteve po razkritju občutljivih poslovnih informacij, kar lahko podjetja postavi v slabši konkurenčni položaj ali privede do napačnih interpretacij. "Vsi novi predpisi uvajajo preveč birokracije in regulacije, kar lahko omeji inovativnost in prožnost podjetij," je opozoril.

"Vlada uvaja dodatne birokratske ovire, ki dušijo podjetja," je ocenil Franc Medic iz NSi in dodal, da predlog ne prinaša nobene rešitve, ki bi bila usmerjena v olajšanje poslovanja družb in izboljšanje poslovnega okolja. "Zdi se, da predlagane spremembe upoštevajo načelo Amerika ovira, Kitajska kopira, Evropa regulira," je povedal. Glede spolne uravnoteženosti je dejal, da bi morali biti edini kriterij za zaposlovanje znanje, sposobnosti in izkušnje, in ne spol. Njihova poslanska skupina je tako proti takšnemu predlogu, je dodal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window