Portal TFL

STA novice / V javni obravnavi predlog uredbe o varovanju ogroženih uradnih oseb

petek, 14.2.2025

Ljubljana, 14. februarja (STA) - V javni obravnavi je predlog uredbe o varovanju ogroženih uradnih oseb, s katero bi po navedbah ministrstva za notranje zadeve vzpostavili celovit okvir za zaščito ogroženih uradnih oseb in njihovih bližnjih. Opredelili bi pogoje za varovanje, določili stopnje ogroženosti in ukrepe za zaščito. Pripombe je mogoče oddati do 16. marca.

Ministrstvo, ki je predlog uredbe objavilo na portalu e-Demokracija, je ob tem v sporočilu za javnost še pojasnilo, da se v predlogu uredbe določa dolžnosti ogroženih oseb, njihovih nadrejenih in policije, ki varovanje načrtuje, izvaja in nadzira.

"Predlog uredbe določa, da se varovanje uvaja, kadar je ogroženost povezana z opravljanjem uradnih nalog, vključuje pa preventivne, operativne, tehnične in fizične ukrepe. Določene so štiri stopnje ogroženosti, od katerih je odvisen obseg ukrepov varovanja, pa tudi obveznost samozaščitnega vedenja ogroženih oseb in postopke za prenehanje varovanja," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost. Kot so dodali, predlagajo tudi, da so varovane osebe upravičene do psihološke pomoči.

Vprašanje varovanja ogroženih državnih tožilcev in sodnikov je v začetku tedna znova odmevalo, potem ko je Center za varovanje in zaščito okrožni državni tožilki Mateji Gončin in ostalim tožilcem v zadevi Kavaški klan ukinil fizično varovanje, s čimer se Gončin ne strinja.

Generalna državna tožilka Katarina Bergant je danes dejala, da bo ravno te probleme naslavljala omenjena uredba, "kjer se bo slišal tudi glas varovanih oseb". Kot je pojasnila, bodo lahko podali mnenje, po drugi strani pa bo z uredbo določena tudi obveznost "varnostnega obnašanja in ravnanja s strani varovanih oseb".

S pretresanjem predpisov in ukrepov za zagotavljanje varnosti ogroženih tožilcev in sodnikov se sicer ukvarja tudi posebna medresorska delovna skupina, kar je v sredo potrdila pravosodna ministrica Andreja Katič.

Na ministrstvu za pravosodje so zatem za STA pojasnili, da je bila omenjena skupina pri ministrstvu ustanovljena novembra lani. Doslej se je sestala dvakrat in med drugim obravnavala predloge pobud za spremembo uredbe o varovanju določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov, ki jih varuje policija. Ta ostaja v veljavi, z uredbo, ki je v javni obravnavi, pa bi torej še posebej uredili varovanje ogroženih uradnih oseb.

Na delovnem sestanku v aprilu, ko bodo govorili o normativni ureditvi, pa je predvidena tudi širša razprava glede morebitnega novega zakona, ki bi urejal področje varovanja funkcionarjev v pravosodnih organih.

Delovna skupina bo po navedbah ministrstva preučila normativne podlage glede postopkov in pogojev za različne stopnje varovanja, pravno zaščito integritete pravosodnih funkcionarjev in osebno pomoč, kot tudi možnost rešitev na sistemski ravni v primeru določenih hujših varnostih dogodkov z udeležbo funkcionarja.

Med nalogami skupine pa so še izboljšanje komunikacije med organi na področju varnosti v pravosodnih organih ter izboljšanje sodelovanja in koordinacije med varnostnimi in drugimi deležniki na sistemski ravni. Skupina pa bo preučila tudi možnosti za organizacijo izobraževanj in usposabljanj različnih deležnikov o tej tematiki.

V delovni skupini med drugim sodelujejo predstavniki več ministrstev, policije, vrhovnega sodišča in vrhovnega državnega tožilstva, Društva državnih tožilcev in Slovenskega sodniškega društva.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window