STA novice / Ministrstvo pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev
torek, 18.3.2025
Ljubljana, 18. marca (STA) - Da tuji delavci, ne zgolj Filipinci, pogosto živijo v nemogočih razmerah ter v večini primerov prejemajo minimalno plačilo za delo, ki traja dlje od polnega delovnika, je dejstvo, s katerim so na ministrstvu za delo seznanjeni. Kot so povedali za STA, pripravljajo možen nabor ukrepov, s katerimi bi kaznovali kršitelje.
"Opažamo tudi, da so nekatera podjetja, ki nudijo plačila pod pragom tveganja revščine in slabe delovne pogoje ter posledično na evropskem ali balkanskem trgu ne najdejo delavcev, na modelu uvažanja delavcev iz Azije utemeljila celo svoje poslovne modele," so povedali na ministrstvu.
Kot so pojasnili, ta trend spremljajo že nekaj časa in pripravljajo možen nabor ukrepov, s katerimi bi primerno kaznovali kršitelje ter končali prakse socialnega dampinga, ki da so jih delodajalci v preteklih letih množično uporabljali.
"Ministrstvo za delo najostreje obsoja vse delodajalce, ki nelegalno izkoriščajo tuje delavce in s tem v državi izvajajo socialni damping," so sklenili.
Slovenija je s Filipini sicer minuli teden podpisala memorandum o soglasju med državama o sodelovanju na področju dela, katerega cilj je zagotovitev in spodbujanje dostojnega dela, ki bo temeljilo na varnem in pravičnem zaposlovanju Filipincev v Sloveniji. Je pa memorandum precej okviren dokument, v katerem državi izražata namero o sodelovanju.
Generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc je v začetku marca poudarila, da je namen dogovora med stranema vzpostavitev "kontroliranega procesa delovnih migracij v izogib izkoriščanju. "Naš namen je dejansko preprečevati izkoriščanje in nezakonite poslovne prakse," je opozorila in dodala, da bi se s tovrstnim sodelovanjem držav preprečilo, da Filipinci posrednikom plačujejo za prihod na delo v Slovenijo. TV Slovenija je namreč nedavno razkrila, da za to odštejejo več tisoč evrov.
Sindikat voznikov avtobusov in Konfederacija sindikatov 90 Slovenije pa sta danes opozorila na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so delodajalci po njihovih opozorilih "izbrali bližnjico" z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje.
Tak primer je skupina 11 filipinskih delavcev, ki kot vozniki avtobusov preizkusno obdobje opravljajo pri podjetju Arriva, o čemer je v ponedeljek poročala TV Slovenija. Za njihovo integracijo in nastanitev naj bi skrbela kadrovska agencija Workforce, ki ji plačujejo 200 evrov na mesec za namestitev v vlažni, slabo ogrevani hiši, v natrpanih sobah z eno kopalnico in brez zadostne količine tople vode.
V Sloveniji trenutno dela okoli 400 Filipincev.
Zadnje novice
-
Janši mandat za sestavo njegove četrte vlade (dopolnjeno)
22.5.2026 -
Janša bo vodil 16. slovensko vlado (seznam)
22.5.2026 -
Levica in Vesna predlagata brezplačen vrtec za vse otroke
22.5.2026 -
Alternativa za Slovenijo v ustavno pritožbo in protest zaradi suma volilne prevare
22.5.2026 -
Eko sklad z novim pozivom za kreditiranje okoljskih naložb občanov
22.5.2026 -
Šutarjev zakon po oceni strokovnega sveta za evalvacijo zakona z več nezaželenimi učinki
22.5.2026 -
V EU dokončno potrjena enoletna odprava carin na dušikova gnojila in surovine zanje
22.5.2026 -
KGZS s pobudo za jasno označevanje izvora hrane v EU
22.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Nad korupcijo z ustanovitvijo nove tožilske enote Skok in posebnih oddelkov sodišč (VII) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: V ospredju razbremenitev gospodarstva in dela (II) (tema)
21.5.2026 -
Koalicijska pogodba: Vitka država, ustanovitev pokrajin in premestitev državnih institucij po vsej državi (VIII) (tema)
21.5.2026 -
V ospredju sporazuma "koalicije za uspešno Slovenijo" razbremenitev gospodarstva in dela ter boj proti korupciji (I) (tema)
21.5.2026