ponedeljek, 15.9.2025
Novo mesto, 15. septembra (STA) - Vladna ekipa bo v okviru delovnih obiskov v regijah v torek obiskala Jugovzhodno Slovenijo. Med obiskom bodo med drugim govorili o cestni in železniški infrastrukturi, romskih vprašanjih in ustanavljanju javne univerze s sedežem v Novem mestu. Odprli bodo tudi novo negovalno bolnišnico Julija v Novem mestu.
Ob 10.30 se bo vlada tradicionalno sestala na redni seji, ki bo potekala v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu. Še pred tem, predvsem pa popoldne pa bodo imeli člani vlade ločene programe z obiski po vsej regiji.
Premier Robert Golob bo pred sejo vlade obiskal novomeški Revoz, kasneje pa se bo skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel udeležil odprtja negovalne bolnišnice Julija. Sledilo bo delovno kosilo s podpisniki pisma o nameri o ustanovitvi javne univerze s sedežem v Novem mestu.
Ministri za notranje zadeve, za pravosodje ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se bodo pred sejo vlade sestali z župani in se po besedah novomeškega župana Gregorja Macedonija pogovarjali o reševanju romskih vprašanj.
Župani štirih občin pa se bodo po seji sestali z ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek in direktorjem Darsa Andrejem Ribičem na pogovorih o južnem delu tretje razvojne osi.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar bo obiskal policijski postaji v Črnomlju in Šentjerneju ter nekdanji mejni prehod v Metliki.
Minister za javno upravo Franc Props se bo srečal z načelniki upravnih enot Novo mesto, Črnomelj, Metlika, Kočevje, Ribnica in Trebnje, minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pa bo v Trebnjem podpisal pismo o nameri za gradnjo enote Doma starejših občanov Trebnje.
Minister za gospodarstvo Matjaž Han se bo srečal z generalnim direktorjem Krke Jožetom Colaričem in obiskal Revoz. Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer se bo v Kočevju srečala z vodstvom Podjetniškega inkubatorja Kočevje in Ljudske univerze Kočevje.
Vlada bo obisk v regiji zaključila popoldne s skupnim posvetom z župani in gospodarstveniki regije v Razvojnem centru Novo mesto.
Novomeški župan bo opozoril na zastale cestne projekte in romska vprašanja
Novomeški župan Gregor Macedoni vsak dogodek, ko se vlada iz pisarn v Ljubljani odpravi na teren, pozdravlja, saj lahko le tako dobi pravi vpogled v to, kakšne so potrebe regij. Sam namerava vladnim predstavnikom izpostaviti predvsem zastoje pri gradnji državne cestne in železniške infrastrukture v regiji ter reševanje romskih vprašanj, je povedal na današnji novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi občinskih projektov.
S področja cestne infrastrukture namerava opozoriti na zastoj pri gradnji južne obvoznice, ki je del 3. razvojne osi, kjer se je zataknilo zaradi pritožb civilne iniciative. Ob tem upa, da se bo znala vlada zelo hitro odzvati na nedavno razveljavitev gradbenega dovoljenja. Prepočasi po oceni župana teče tudi načrtovanje gradnje zahodne novomeške obvoznice, kjer so se vsi postopki ustavili za skoraj tri leta, že dve leti se nič ne premakne niti pri pripravi državnega prostorskega načrta za revitalizacijo železniške povezave med Ivančno Gorico in Novim mestom, je povedal.
Predstavnike vlade namerava opozoriti tudi na prepočasno reševanje romskih vprašanj, ki so po besedah Macedonija nasploh najbolj boleča točka regije. "Na tem področju je bilo nekaj manjših premikov v zadnjem času, vseeno pa se bojim, da se problematika poslabšuje hitreje, kot jo država uspe reševati," je dejal.
Jugovzhodna Slovenija statistično ena najbolj razvitih v državi
Jugovzhodna Slovenija je največja statistična regija v Sloveniji. Leta 2023 je po podatkih Statističnega urada RS v njej živelo sedem odstotkov prebivalcev, kar je bil peti največji delež med regijami. Med 21 občinami v regiji je po površini največja občina Kočevje, ki je tudi sicer največja občina v Sloveniji, po številu prebivalstva pa je s skoraj 40.000 prebivalci največja Mestna občina Novo mesto. Ta je tudi glavno gospodarsko in logistično središče regije.
Ob prisotnosti nekaterih močnih podjetjih, kot so Krka, Revoz, Adria Mobil, Akrapovič, Kolpa, Melamin in druga, je življenjski standard v regiji relativno dober. V letu 2023 je povprečna mesečna neto plača zaposlenih znašala 1479 evrov in je bila za 33 evrov višja od slovenskega povprečja. Višja povprečna neto plača je bila samo še v osrednjeslovenski regiji.
Regija izstopa še po starostni sestavi prebivalstva, ki je ugodnejša kot v večini drugih regij. Leta 2023 je bila povprečna starost prebivalcev v regiji 43 let in je bila druga najnižja med regijami. Negativno pa regija odstopa z največjim številom obsojencev. Teh je bilo leta 2023 5,4 na 1000 prebivalcev, kar je skoraj tri več od slovenskega povprečja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki