Dnevne zakonodajne novosti / 18. julij 2025
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 54/2025 z dne 15.7.2025
TEMA DNEVA
DZ sprejel stanovanjsko zakonodajo
Tema dneva

DZ je včeraj na izredni seji sprejel novelo stanovanjskega zakona ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj. Po letih zanemarjanja področja prinašata podlago za bolj učinkovit sistem javnih najemnih stanovanj in povečanje njihovega števila, predvsem prek gradnje novih s stabilnim proračunskim virom, pravi vlada. Zakon, ki je bil sprejet z 49 glasovi za in osmimi proti, določa, da se v državnem proračunu v naslednjih 10 letih za gradnjo javnih stanovanj letno nameni 100 milijonov evrov.(več)

Vlada pošilja predlog za obdavčitev kriptovalut v DZ
Vlada pošilja v DZ predlog za obdavčitev kriptovalut. Po predlogu zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev bo davčna stopnja znašala 25 odstotkov, obračunavati pa se bo začela leta 2026. Po isti davčni stopnji naj bi se v prihodnje obdavčevali tudi izvedeni finančni instrumenti. Tudi ta predlog novele je vlada med drugim sprejela na včerajšnji redni seji.(več)

Poslanci potrdili novelo zakona o upravljanju javnega potniškega prometa
Poslanci so z 52 glasovi za in sedmimi proti potrdili novelo zakona o upravljanju javnega potniškega prometa, na podlagi katere bo lahko Družba za upravljanje javnega potniškega prometa tudi na finančnem področju samostojno izvajala upravljavske naloge. V razpravi je bilo sicer slišati očitke o slabi dostopnosti javnega potniškega prometa.(več)

DZ z zakonom uredil dodatek za stalnost za zaposlene v zaščiti in reševanju
DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti sprejel spremembe zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, s katerim se za javne uslužbence s področja zaščite in reševanja določa enake pogoje za dodatek za stalnost, kot veljajo v ostalih organih na področju nacionalne varnosti. Pripadal jim bo po petih letih.(več)

DZ zaradi nasprotovanja poslancev narodnosti zavrnil dopolnitve zakona o lokalni samoupravi
DZ ni sprejel predloga dopolnitve zakona o lokalni samoupravi, s katerim bi vprašanje (ne)združljivosti funkcij uredili za pripadnike manjšin, ki so občinski funkcionarji. Čeprav je predlog, ki ga je vložila skupina poslancev s prvopodpisano Jelko Godec (SDS), dobil večinsko podporo, ni bil sprejet, saj sta proti glasovala poslanca narodnosti.(več)

Koalicija ponovno vložila predlog novele zakona o volitvah v DZ
Poslanske skupine koalicije so skupaj s poslancem italijanske narodne skupnosti in tremi samostojnimi poslanci vložili predlog novele zakona o volitvah v DZ, s katerim bi na volitvah uvedli preferenčni glas in ukinili volilne okraje. Računajo na podporo opozicijske NSi, zavračajo pa argument, da za spreminjanje volilne zakonodaje ni več časa.(več)

Vlada sprejela uredbo o minimalnem plačilu za samozaposlene v kulturi
Vlada je sprejela uredbo o minimalnem plačilu za samozaposlene v kulturi, ki prinaša zakonsko varovalko o primerljivem plačilu z javnimi uslužbenci. Uredba določa minimalno urno plačilo, višino začetnega plačila, primerljivost poklicev in način usklajevanja plačila. V sindikatu Zasuk so odločitev vlade pozdravili.(več)

Fajon: Vlada dva izraelska ministra razglasila za nezaželeni osebi
Vlada je sprejela ukrep, da izraelskega ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira in finančnega ministra Bezalela Smotriča razglasi za nezaželeni osebi, je sporočila zunanja ministrica Tanja Fajon. Ministra po mnenju vlade z genocidnimi izjavami spodbujata nasilje in hude kršitve človekovih pravic Palestincev.(več)

Vlada: Slovenija v boj za začetek dirke po Franciji
Slovenska vlada je sprejela sklep o pismu o nameri za organizacijo začetka kolesarske dirke po Franciji v Sloveniji, so zapisali v sporočilu za javnost. V kolikor bi bila kandidatura na koncu uspešna, bi lahko Slovenija prvih nekaj etap najprej organizirala leta 2029 ali 2031, je sporočil kabinet predsednika vlade.(več)

Sloveniji opomina Bruslja zaradi nepravilnosti pri prenosu direktiv
Evropska komisija je Sloveniji izrekla dva opomina. Prvega je prejela zaradi nepravilnega prenosa določb iz evropske direktive o pitni vodi, drugega pa, ker ni izpolnila svojih obveznosti glede prenosa carinskih podatkov. Za odpravo pomanjkljivosti ima na voljo dva meseca.(več)