Portal TFL

STA novice / Glasovanje o stalni shemi skrajšanega delovnika na naslednji seji DZ

torek, 20.5.2025

Ljubljana, 20. maja (STA) - Poslanci so v okviru majske seje DZ opravili drugo branje predloga zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, s katerim želi vlada v času kriz in naravnih nesreč zaščititi podjetja in delovna mesta. Predlogu se obeta podpora, je bilo pa iz opozicijskih vrst slišati opozorila pred njegovo nedodelanostjo.

Državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija je danes v DZ izpostavil, da se s predlaganim zakonom vzpostavlja stalno shemo skrajšanega delovnega časa, ki se jo bo aktiviralo v primeru naravne ali druge nesreče oziroma kriznih razmer.

V shemo se bodo lahko vključila podjetja, ki vsaj 30 odstotkom zaposlenim mesečno ne bodo mogla zagotavljati najmanj 90 odstotkov dela. Upravičena podjetja ne bodo smela biti v postopku stečaja ali likvidacije oziroma imeti neplačanih obveznosti do države, hkrati pa tudi ne bodo smela biti (ne)posredni uporabnik državnega proračuna.

Delno povračilo nadomestila plače ne bo smelo presegati 50 odstotkov zadnje znane povprečne plače, delavci na skrajšanem delavniku pa bodo imeli pravico in dolžnost, da se vključijo v usposabljanja in izobraževanja.

Izplačila nadomestil bo izvajal Zavod RS za zaposlovanje, je nanizal državni sekretar.

Predlogu zakona se obeta podpora, so pa v opoziciji opozorili na njegovo nedodelanost.

Zvonko Černač (SDS) je v predstavitvi poslanskih stališč ocenil, da predlog prinaša preveč birokratske navlake. V največji opozicijski stranki po njegovih besedah upajo, da ga bo treba uporabiti čim manjkrat, "ker je velika verjetnost, da ne bo imel takih učinkov, kot jih predvideva vlada".

Na nedodelanost predloga je opozoril tudi Aleksander Reberšek (NSi). V tej luči je spomnil na opozorila parlamentarne zakonodajno-pravne službe pred obravnavo predpisa na odboru za delo, kjer je bil sicer obsežno dopolnjen. Boji se, da bi lahko ta "nedodelanost" vodila v pravno negotovost in težave pri izvajanju zakona, "poleg tega bi bila potrebna jasnejša in bolj sistematična ureditev ter boljša umestitev ukrepa v obstoječi pravni sistem", je sklenil.

Nepovezani poslanci so medtem prepoznali potencial predloga, je v njihovem imenu povzel Tine Novak. "Vendar pričakujemo, da bo vlada zagotovila ustrezne vire in mehanizme za njegovo učinkovito izvajanje ter da bo pozorno spremljala njegove učinke v praksi, da bi se lahko pravočasno odzvala na morebitne pomanjkljivosti ali potrebne prilagoditve. Uspeh tega zakona bo namreč močno odvisen od njegovega izvajanja in sposobnosti sistema, da se prilagodi realnim potrebam na terenu," je opozoril.

V SD so predlogu zakona naklonjeni, saj je bil predmet intenzivnega in uspešnega socialnega dialoga, "sama shema skrajšanega delovnega časa pa prinaša številne prednosti za delavce in podjetja", je povedal Soniboj Knežak.

Podporo predlogu so napovedali tudi v Levici, "a ne zato, ker bi verjeli v reševanje gospodarstva na račun delavcev, ampak ker ta ukrep predstavlja enega od korakov v smer zaščite delavcev pred posledicami kriz, na katere nimajo nobenega vpliva", je dejal Milan Jakopovič iz Levice. "Za nas je vodilo jasno - človek pred dobičkom, pravice pa pred fleksibilnostjo trga," je pristavil.

Poslanci so danes sprejeli več dopolnil k zakonu in ga pripravili na tretjo obravnavo, ki bo potekala na naslednji seji DZ.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window