četrtek, 22.5.2025
Ljubljana, 22. maja (STA) - Ustavno sodišče je na podlagi pobude Inženirske zbornice Slovenije ugotovilo, da je zakon o državnem svetu v delu, ki ureja volitve predstavnika samostojnih poklicev vanj, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naročil, naj neskladje odpravi v letu dni, saj bi razveljavitev lahko prinesla še večjo neustavnost.
Ustavni sodniki so ugotovili, da zakonodajalec interesne skupine samostojnih poklicev ni uredil dovolj določno. "Z izjemo tega, da gre za poklice, ki se združujejo v poklicne organizacije (zbornice, združenja, društva, zveze in druge poklicne organizacije samostojnih poklicev) na ravni države, zakonodajalec vsebine pojma samostojni poklic ni natančneje opredelil ali ločil od drugih poklicnih skupin, ki nimajo predstavnika v DS," so v odločbi zapisali ustavni sodniki.
Menijo, da bi zakonodajalec lahko vsebino pojma samostojni poklic opredelil na različne načine, na primer z naštevanjem poklicev, ki sodijo v to družbeno skupino, z opredelitvijo statusne oblike, v kateri se samostojni poklici opravljajo, s kombinacijo obeh pristopov ali na drug način. Pri tem pa bi moral upoštevati tudi značilnosti samostojnih poklicev.
"Iz zakona niso razvidna niti okvirna vsebinska merila ali okoliščine, iz katerih bi jasno in določno izhajalo, kateri poklici štejejo za samostojne. Zato je zakon, kolikor ureja pogoje za pridobitev aktivne in pasivne volilne pravice pri volitvah predstavnika samostojnih poklicev v državni svet, v neskladju z načelom jasnosti in pomenske določljivosti predpisov iz 2. člena ustave," so sklenili.
Sestavo DS sicer določata ustava in zakon. Ustava določa, da ga sestavljajo po štirje predstavniki delodajalcev, delojemalcev ter štirje predstavniki kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev, šest predstavnikov negospodarskih dejavnosti in dvaindvajset predstavnikov lokalnih interesov. Zakon pa dodatno določa, da skupino kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev sestavljajo dva predstavnika kmetov ter po en predstavnik obrtnikov in samostojnih poklicev.
Zaradi posebnosti DS je zakonodajalec uredil volilni sistem, ki je drugačen kot pri volitvah v DZ. Uzakonil je posredne volitve, na katerih imajo pomembno vlogo interesne organizacije. Predstavnika samostojnih poklicev tako po tem zakonu voli volilno telo, ki ga sestavljajo izvoljeni predstavniki organizacij samostojnih poklicev, ki so organizirane na državni ravni.
Državni svet sicer ni splošen predstavniški organ. Ne zastopa interesov vseh državljanov kot DZ, ampak posamične interese družbenih skupin, še izpostavlja ustavno sodišče.
To tudi priznava, da bi ugotovljena protiustavnost narekovala razveljavitev zakonske ureditve v delu, ki ureja volitve predstavnika samostojnih poklicev. Vendar ta ni mogoča, saj ne bi pomenila odprave posledic ugotovljene protiustavnosti, ampak bi se protiustavnost še povečala.
"Razveljavitev bi povzročila, da za izvedbo naslednjih volitev v DS v skupini samostojnih poklicev ne bi obstajala zakonska pravna podlaga, če zakonodajalec ne bi pravočasno odpravil protiustavnosti," so izpostavili.
Zato je ustavno sodišče soglasno sprejelo ugotovitveno odločbo, s katero je zakonodajalcu naložilo, naj ugotovljeno neskladje odpravi v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu. V tem primeru bo protiustavnost odpravljena v primernem času pred izvedbo naslednjih volitev v letu 2027 ter bo "volivcem in interesnim organizacijam omogočila ustrezno pripravo za sodelovanje na volitvah", je izpostavilo sodišče.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki