Portal TFL

STA novice / Poslanci letos na 23 sejah zasedali več kot 242 ur, sprejeli 65 zakonov (tema)

sreda, 16.7.2025

Ljubljana, 16. julija (STA) - Poslanci so letos do parlamentarnih počitnic, ki so se začele danes, zasedali na 23 sejah, od tega na sedmih rednih in 16 izrednih. Vse seje so skupno potekala 49 dni oziroma dobrih 242 ur. Sprejeli so 65 zakonov in 47 aktov. Pred odhodom na poletni oddih bo sicer zasedalo še nekaj delovnih teles, DZ pa se bo sestal še na treh izrednih sejah.

DZ je od začetka leta na skupno 23 sejah obravnaval 163 točk dnevnega reda, od tega 130 točk na rednih in 33 na izrednih sejah, kaže za STA posredovano poročilo o delu DZ v prvem delu leta, ki zajema obdobje od 1. januarja do 16. julija.

Na rednih sejah so parlamentarci skupno odsedeli dobrih 183 ur v 33 dneh, na izrednih pa dobrih 59 ur v 16 dneh. Kar nekaj je bilo ob tem tudi prekinitev, skupno 51, od tega 33 na rednih in 18 na izrednih sejah. Zabeleženih je bilo osem obstrukcij na plenarnih zasedanjih, eno na rednem in sedem na izrednih.

Poslanci so sprejeli 65 zakonov, od tega 19 novih, 40 novel in šest ratifikacij. Največ zakonov so sprejeli po rednem postopku, in sicer 37, po skrajšanem 17 in po nujnem pet zakonov. DZ je sprejel tudi 47 aktov, med drugim 39 sklepov, dva odloka in eno deklaracijo.

Letos so poslanci skupno zastavili 925 poslanskih vprašanj in pobud.

Državni svet pa je izglasoval en odložilni veto, in sicer na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. DZ je ob ponovnem odločanju zakon vnovič sprejel.

Delovna telesa zasedala na skupno 193 sejah, v pogonu pet preiskovalnih komisij

V DZ je delovalo 21 delovnih teles, ki so zasedala na skupno 193 sejah, od tega 107 rednih in 86 nujnih.

Med najbolj aktivnimi je s skupno 25 sejami odbor za zunanjo politiko, sledijo odbor za zadeve Evropske unije s 24 sejami, odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo z 13 sejami, odbor za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z 12 sejami ter odbor za finance in komisija za nadzor javnih financ s po 10 sejami. Ostala delovna telesa so se letos sestala na manj kot 10 sejah. Kolegij predsednice DZ pa je zasedal na 23 sejah.

V aktualnem sklicu DZ je bilo ustanovljenih pet preiskovalnih komisij DZ, ki so tudi letos bile pri svojem delu različno aktivne.

Po številu sej je bila s skupno 16 sejami najbolj aktivna preiskovalna komisija o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja o primerih ukradenih otrok. Sledi ji preiskovalna komisija o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0, ki se je sestala na 10 sejah.

Člani preiskovalne komisije o sumih nezakonitega financiranja strank so se sestali na šestih sejah, člani preiskovalne komisije o sumih nedopustnega političnega vmešavanja v policijo in druge državne organe pa na treh. DZ je tudi potrdil vmesni poročili obeh komisij.

Preiskovalna komisija DZ o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda, ki sicer doslej še ni začela dela, pa se je sestala na štirih sejah, vsakič je imela na dnevnem redu dogovor o delu. Vnovič pa bo zasedala v četrtek.

Na zagovoru pred poslanci dva ministra in celotna Golobova vladna ekipa

V prvi polovici leta je opozicija v DZ vložila skupno štiri interpelacije. Dvakrat se je pred poslanci zagovarjal minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ob njem pa še ministrica za kulturo Asta Vrečko in celotna vlada Roberta Goloba.

Predlagatelji z nobeno izmed interpelacij niso uspeli, kot tudi ne s predlogom za razrešitev podpredsednice DZ Nataše Sukič.

V DZ tudi več referendumskih pobud

V parlamentarni postopek je v prvi polovici leta romalo tudi več referendumskih pobud. Na pobudo SDS je bil razpisan zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Na majskem glasovanju so volivci zakon zavrnili.

V DZ pa sta bila vložena tudi dva predloga za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Prvega je vložila Levica in ga je DZ tudi večinsko podprl, po nizu zapletov in sestankovanj pa je zdaj pred poslanci glasovanje o predlogu za preklic oz. umik tega referenduma. Drug predlog pa je v DZ vložil poslanec Miha Kordiš, obravnava tega predloga se, kot kaže, zamika v jesen.

Koalicija Za otroke gre pa je v DZ vložila podpise za začetek postopka za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. DZ je sicer nedavno na predlog koalicije sprejel sklep o nedopustnosti takšnega referenduma. Gre namreč za novelo zakona, ki odpravlja protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, 90. člen ustave pa referenduma na takšne zakone ne dopušča, so poudarili.

V DZ pa je trenutno še pobuda za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o urejanju trga dela, podpise za začetek postopka je vložil Sindikat delavcev migrantov Slovenije. Zbiranje podpisov za razpis referenduma bo steklo septembra.

Na podlagi zakona o referendumu in ljudski iniciativi sta bili letos vloženi dve ljudski iniciativi. DZ pa je prejel tudi 54 peticij.

Pestra tudi mednarodna dejavnost DZ

Podatki o delu DZ kažejo tudi na kar nekaj zabeleženih dogodkov, povezanih z mednarodno dejavnostjo parlamenta. Tako so zabeležili 68 protokolarnih obiskov in dogodkov, od tega 28 pri predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič, ter 104 sprejeme predstavnikov tujih držav, kot so denimo poslanci, predsedniki držav in vlad, veleposlaniki, od tega 27 pri predsednici DZ.

Kar nekaj je bilo tudi bilateralnih in multilateralnih srečanj, obiskov pri Slovencih v zamejstvu in po svetu ter stikov poslancev narodnih manjšin z matičnim narodom, skupno 77.

Do dneva, ki ga zajema poročilo o delu DZ v letošnjem letu, je bilo ustanovljenih 68 skupin prijateljstva.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window