STA novice / Vlada se je seznanila z drugim osnutkom reformnega programa
četrtek, 24.3.2016
Ljubljana, 24. marca (STA) - Vlada se je na današnji seji seznanila z drugim osnutkom nacionalnega reformnega programa za obdobje 2016-2017, ki ga bodo zdaj obravnavali pristojni organi v DZ. Kmetijski minister Dejan Židan je sicer dejal, da se ministri o vsebini še niso v celoti uskladili in da bodo razpravo o tem nadaljevali prihodnji teden.
Nacionalni reformni program skupaj z dopolnjenim programom stabilnosti sestavlja vsakoletni dvojček dokumentov, ki postavljata smernice za reforme in javnofinančne ukrepe v naslednjem obdobju. Vlada mora končno verzijo v Bruselj posredovati do 15. aprila.
Ministrstvo za finance je na podlagi razprave s socialnimi partnerji, ki jo je opravilo prejšnji teden, in dodatnih usklajevanj ter dopolnitev vladnih resorjev pripravilo drugi osnutek reformnega programa, v katerega so dodali poglavje o makroekonomskem okviru, pri čemer so upoštevali tudi spomladansko gospodarsko napoved Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Kot ključne spremembe na predlog resorjev so v uradu vlade za komuniciranje izpostavili jasno določitev virov financiranja investicij v prometno (cestno) infrastrukturo, jasno opredelitev za prilagoditve pokojninskega sistema zaradi demografskih gibanj po letu 2019 ter bolj podrobne in jasno določene ukrepe na področju zdravja ljudi in dolgotrajne oskrbe.
Na priporočila socialnih partnerjev je bilo spremenjeno poglavje, ki govori o porazdelitvi davčnega bremena in davka na nepremičnine, v okviru poglavja o delujočem trgu dela pa so dodali dikcijo, da bodo vsi ukrepi načrtovani v sodelovanju s socialnimi partnerji.
Prav tako so spremenili besedilo v delu, ki se nanaša na plače v javnem sektorju, kjer nov predlog dikcije odraža trenutno stanje v pogajanjih. Urad vlade za komuniciranje več podrobnosti v sporočilu ni navedel.
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Židan je po seji vlade dejal, da se ministri o vsebini nacionalnega reformnega programa danes še niso v celoti uskladili in da bodo razpravo o tem nadaljevali prihodnji teden. Med pomembnejšimi temami programa sicer izpostavljajo zdravstveno reformo in reformo šolstva, medtem ko niso enotni pri vprašanju pokojninske reforme. Odprta obstajajo tudi vprašanja dinamike odprave nekaterih v krizi sprejetih javnofinančnih ukrepov.
Vlada se je danes seznanila tudi s predlogi za tehnično pomoč v zvezi z izvajanjem programa Evropske komisije za podporo strukturnim reformam za obdobje 2017-2020.
Zadnje novice
-
EU in Avstralija dosegli dogovor o trgovinskem sporazumu
24.3.2026 -
POPRAVEK: Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
Naftni derivati s torkom kljub znižanju trošarin občutno dražji, cene bodo veljale teden dni (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ljubljanski mestni svet potrdil novo ureditev parkiranja v stanovanjskih soseskah
23.3.2026 -
V novem sklicu DZ 55 moških in 33 žensk (dopolnjeno)
23.3.2026 -
Ministrstvo obrestno mero za ljudsko obveznico dvignilo na tri odstotke
23.3.2026 -
DVK: Zdaj še brez zahtev o ponovnem štetju glasovnic, glede ugovorov SDS možnost pritožbe na DZ
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobude zasebnih vrtcev s koncesijo glede božičnice
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo več sobodajalcev za oceno ustavnosti zakona o gostinstvu
23.3.2026 -
Ustavno sodišče zavrglo pobudo Piratov za oceno ustavnosti sklepa o podražitvi vozovnic LPP
23.3.2026 -
Nemško sodišče zavrnilo tožbo okoljevarstvenikov zoper BMW in Mercedes
23.3.2026 -
EU bo z majem začela začasno uporabljati sporazum z Mercosurjem
23.3.2026