četrtek, 8.10.2020
Koper/Maribor, 08. oktobra (STA) - Sindikat poštnih delavcev, eden od dveh reprezentativnih sindikatov na Pošti Slovenije, je v enem mesecu zbral nekaj manj kot 6000 podpisov podpore pod pobudo za spremembo zakona o poštnih storitvah, po kateri bi stroške za izvajanje univerzalne poštne storitve krili iz državnega proračuna. Pobudo bodo v DZ uradno vložili prihodnji teden.
"Upamo, da bodo politični odločevalci tokrat prisluhnili, gre namreč za pobudo volivcev za spremembo zakonodaje, torej za najbolj temeljno obliko izvrševanja demokratične družbe," so v sporočilu za javnost zapisali na sindikatu. Na tem mestu so se zahvalili vsem občinam, lokalnim skupnostim, civilnim iniciativam, drugim sindikatom, županom in državljanom, ki so jih podprli.
Sindikat poštnih delavcev je podpise pod pobudo za vložitev predloga novele zakona o poštnih storitvah začel zbirati 1. septembra. Za vložitev zakonodajne pobude v DZ so potrebovali najmanj 5000 podpisov volilcev.
Sindikat se zavzema za spremembo zakonodaje v smeri, da bi stroške za izvajanje univerzalne poštne storitve krili iz državnega proračuna. Evropska direktiva, ki ureja poštno zakonodajo, namreč določa obvezo povračila stroškov univerzalne poštne storitve, ki jih država lahko krije iz javnih sredstev ali iz kompenzacijskega sklada. Zakonodajalec se je v Sloveniji odločil za drugo možnost ter oblikovanje in upravljanje slednjega naložil Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve.
A v sindikatu menijo, da takšna rešitev povrnitve morebitnega neto stroška izvajalcu te storitve nikakor ni primerna, saj na slovenskem trgu ne deluje več izvajalcev, to pa pomeni, da bi praktično celotno breme financiranja sklada odpadlo na Pošto Slovenije kot edino izvajalko storitve.
Kot so danes zapisali v sindikatu, v zadnjih letih vse več članic EU ugotavlja, da se kompenzacijski sklad kot mehanizem povračila oz. financiranja stroškov iz obveznosti univerzalne storitve ni obnesel niti na trgih z močneje razvito konkurenco kot v Sloveniji. Tako so evropske države, ki se zavedajo pomembnosti močnega državnega poštnega operaterja, v zadnjih 10 letih vanje investirale več kot 20 milijard evrov, so dodali.
Ob tem so opozorili, da v Sloveniji Pošta Slovenije od države kot lastnika ne dobi nikakršnih sredstev oz. pomoči in se kljub opravljanju javne poštne storitve financira sama. "Sama skrbi za poštno državno omrežje, investira kolikor je mogoče in lastniku ustvarja večmilijonski dobiček," so nanizali v sindikatu.
Po njihovi oceni je posledica tega, da Pošta Slovenije pri razvoju vse bolj zaostaja za tujimi poštnimi operaterji in ves čas išče nove tržne niše, da lahko vzdržuje omrežje, ki ga država zahteva. Posledično je podjetje prisiljeno tudi v zapiranje pošt, predvsem na podeželskih območjih.
Pobudo sindikata, da bi stroške izvajanja univerzalne poštne storitve krila država, zato podpirajo tudi ostali socialni partnerji ter tudi uprava družbe, ki si za po njenem mnenju nujno potrebne spremembe zakona prizadeva že od leta 2013.
V petek bo sicer svetovni dan pošte. Na 9. oktober pred 146 leti je bila namreč ustanovljena Svetovna poštna zveza. "A slovenski poštarji bomo praznovali svoj praznik šele tistega dne, ko nam bo lastnik prisluhnil," so sklenili na sindikatu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik