Portal TFL

STA novice / Komisija DZ o kanalu C0 zaslišala Hodaliča in Petka

petek, 9.5.2025

Ljubljana, 09. maja (STA) - Pred komisijo DZ o kanalu C0 sta danes pričala biolog Jorg Hodalič in pravnik Aljoša Petek. Hodalič je povedal, da skuša ustaviti strah pred onesnaženjem pitne vode, ker ne vidi realnih možnosti za tak katastrofičen scenarij. Petek pa je pozval k ponovnemu premisleku o trasi kanala.

Hodalič, okoljski podjetnik, osredotočen na odpadne vode, je bil koordinator projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje, imenovan s strani ljubljanske občine, v času, ko se je ta projekt, katerega del je tudi kanal C0, potrjeval. Ko se je začel izvajati, pri njem ni več sodeloval.

"Kanal C0 bo reševal ljubljansko pitno vodo, ne pa je ogrožal," je ocenil. Kanal je občina imela že zelo dolgo časa v dolgoročnem načrtu mesta Ljubljane. Ljubljana ima 100 oz. 120 let kanalizacijo, ki v velikem delu teče tudi po vodovarstvenih pasovih. "Do sedaj problema širših razsežnosti, ne glede na to, koliko so ti kanali stari, koliko puščajo in kako slabo so bili narejeni, še ni bilo," je dejal.

Čistilna naprava Brod deluje že skoraj 80 let in je absolutno preobremenjena, enako je s čistilno napravo Vikrče. V zaledju tega vodovarstvenega pasu je približno 4000 individualnih hiš, ki imajo pretočne greznice, vsa kanalizacija iz Medvod in zahodnega dela Ljubljane se zbira po kanalu, ki gre pod Celovško cesto. Tudi ta je absolutno preobremenjen in poteka na ožjem vodovarstvenem območju, je naštel.

Opozoril je, da se okoli leta 2008, ko so se spreminjali prostorski akti oz. občinski prostorski načrt, ki je vključeval načrtovano traso tam, kjer poteka zdaj, nihče od stroke ni oglasil. "Takrat je bila celovita presoja vplivov na okolje narejena, pa ni bilo enega glasu proti," je dejal. Vsi nosilci urejanja prostora so bili takrat pozvani, takrat je bil čas. "Zdaj se oglašati je zdavnaj prepozno in samo politično motivirano," je ocenil.

Če bi prišlo do potresa, ki bi poškodoval kanalizacijske cevi, bi ta po njegovih besedah poškodoval tudi ostale cevi, tako da odpadne vode do kanala C0 ne bi več prišle. Danes narejena kanalizacija je po varnosti neprimerljiva s tisto pred 100 leti. V projektu se nadgrajuje ljubljansko čistilno napravo, kar je po njegovem veliko boljše od več malih čistilnih naprav. "Velika čistilna naprava je pod nadzorom in ima druge parametre čiščenja odpadne vode, kot jih imajo majhne," je navedel.

Okoljski pravnik Petek je povedal, da se s postopki v fazi načrtovanja C0 kanala ni ukvarjal, da pa so v Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja na to temo dobili precej vprašanj. "Pojasnili smo, da ta postopek terja nekoga, ki bo ugotovil, ali je bila opravljena celovita presoja vplivov na okolje in da se na podlagi tega preveri, če je bilo predvideno, da se ta v pridobivanju konkretnega gradbenega dovoljenja lahko razdeljuje ali ne," je pojasnil.

"Ko govorimo o kanalizaciji, ne razumem, da lahko en delček izločimo iz celotnega procesa. Nobenega izmed teh delov kanalizacije ne bi bilo, če se ne bi zgradil celoten kanalizacijski sistem. Ves ta projekt bi moral biti obravnavan celostno, presoja vplivov na okolje bi morala biti opravljena skupno," je povedal in dodal, da je na to tudi opozoril oz. svetoval v primeru sprožitev pravnih sredstev.

Glede sodelovanja javnosti pri projektu kanal C0 je bil lahko proces izpeljan zakonito, a pozneje smo po njegovih navedbah prišli v situacijo, za katero ljudje sploh niso vedeli. "Če ljudje niso vedeli, pomeni, da občina ni izpolnila svojega poslanstva oz. moralne dolžnosti, da obvesti ljudi o tem, kaj se bo dogajalo na njihovi zemlji," je dejal. V času med letoma 2011 in 2025 bi morala občina po njegovem narediti več.

Projekt kanal C0 je zelo kompleksen, zato je treba s pravnega vidika, za kar so se ljudje na njih obračali po nasvete, pregledati veliko dokumentacije in ugotoviti, kaj je pravnomočno ipd. Po njegovih besedah so tem ljudem vselej priporočali in svetovali, naj pridobijo pomoč odvetnika, ker je to delo izjemno kompleksno, postopek traja lahko več kot 20 let, je orisal.

Po njegovem bi morala trasa kanala potekati tako, da ne bi ogrožala vodonosnika. Zanj bi morali narediti celovito presojo vplivov na okolje, ker vpliva na okolje. Nato pa bi se morali določiti zavarovalne dodatne ukrepe. "Govorimo samo o tem, ali bodo ti vplivi prekomerni, ali bomo prišli do točke, kjer bomo imeli nepopravljivo škodo, ali pa so to vplivi, ki jih lahko obvladujemo. Mislim, da je najbolj racionalna pot v smislu vplivov, ki jih lahko obvladujemo na način, da se ponovno premisli trasa kanalizacije," je sklenil.

Komisija DZ pod vodstvom Anje Bah Žibert (SDS) ugotavlja politično odgovornost in drugo odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo kanala C0 in suma, da so oz. so bili postopki pri tem vodeni nepregledno, nezakonito in z izigravanjem zakonodaje. Ta bo povezal kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo ljubljansko čistilno napravo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window