četrtek, 24.7.2025
Ljubljana, 24. julija (STA) - DZ je po vetu DS z 49 glasovi za in 11 proti ponovno potrdil zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene. Glavni cilj zakona je zagotoviti dostop prebivalcem do varno pridelane konoplje za medicinske namene. Predpisovanje konoplje za medicinske namene pa bo možno po strokovni presoji zdravnika za katerokoli indikacijo ali stanje.
Za zakon so glasovali poslanci Svobode, SD, Levice in samostojni poslanec Miha Kordiš, proti pa so bili poslanci NSi in SDS. Številni poslanci so bili sicer odsotni.
Predstavnik DS Marko Staroveški je na današnji seji DZ dejal, da je zakon nujno potreben za urejanje sistema gojenja in predelave konoplje za medicinske in znanstvene namene. A gre za zamujeno priložnost, da bi Slovenija postala samooskrbna z učinkovinami konoplje in vodilna na področju rabe konoplje v medicinske namene.
Zakon po mnenju DS ne odraža volje ljudstva, ki so jo izrazili na lanskem referendumu. "Ljudje si namreč želijo večji, urejen dostop do učinkovin konoplje in njenega zdravilnega potenciala, zakon pa prinaša prav nasprotno, omejitve, nejasnosti in zapiranje trga," je povedal Staroveški.
V DS menijo še, da zakonu nasprotujejo stroka, pacienti in kmetje, ki delujejo v tej panogi. "Namesto da bi izboljšal dostop do medicinske konoplje, bo zakon omogočil proizvodnjo in promet zgolj ozkemu krogu izbrancev, kar vodi v monopolizacijo in izključevanje obstoječih slovenskih konopljarjev," je še dejal.
Poslanka Svobode Sara Žibrat je v imenu predlagateljev poudarila, da zakon spoštuje voljo bolnikov, ki potrebujejo dostop do medicinske konoplje. "Zagotovo je korak v pravo smer in prepričana sem, da ga lahko tudi v nadaljevanju, že v naslednjem mandatu, izboljšamo, ko bodo tudi naše institucije ugotovile, da konoplja ni bavbav, ampak je pravica bolnikov," je prepričana.
Zavrnila je očitke DS in dejala, da zakon res ne govori o industrijski konoplji, a da to ne pomeni, da kakorkoli omejuje kmete, ki že sedaj lahko prodajajo konopljin čaj. "Zakon, ki je danes pred vami, ne govori o konopljinem čaju, ki ga lahko kupite v lekarni, ampak govori o zdravilu, ki ga lahko predpiše zdravnik," je dejala.
Kmetom pa so po njenih besedah vseeno želeli omogočiti priložnost in jih vključiti kot podizvajalce. "Ne drži, da ne omogoča dostopa bolnikom do konoplje, ampak ravno nasprotno. Sprostil bo predpisovanje konoplje na recept," je še zavrnila nekatere očitke DS.
Poslanci NSi menijo, da bodo kljub zakonu bolniki ostali prepuščeni črnemu trgu in ne bodo imeli ustrezne strokovne podpore, nadzora in cenovno dostopnih pripravkov, ker je "zdravniška stroka do predpisovanja zdravil iz konoplje še vedno zelo zadržana". Poslanka Iva Dimic je opozorila še, da zakon odpira vrata za postopno normalizacijo rabe konoplje v družbi, kar bi lahko vplivalo na odnos do psihoaktivnih snovi med mladimi in ranljivimi skupinami, zato bodo glasovali proti.
Zakon pa podpirajo poslanci Levice. Vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec je dejal, da THC dokazano lajša bolečine, sploh pri resnih kroničnih in terminalnih boleznih. Dodal je, da nobena trditev državnega sveta ne drži in da gre bodisi za nerazumevanje bodisi namerno manipulacijo. "Ta trenutek imamo v državi zelo resen problem s tem, kakšna je funkcija odložilnega veta, saj deluje izključno kot sredstvo političnega pritiska," je dodal.
Poslanka Svobode Janja Sluga je ponovila, da zakon sledi volji ljudstva. Njegov cilj je zagotoviti dostop prebivalcev Slovenije do varno pridelane konoplje za medicinske namene ter olajšati in spodbuditi raziskave na področju uporabe kanabinoidov. Prepričani so, da zakon v ospredje postavlja potrebe bolnikov, izboljšuje dostopnost do konoplje, pospešuje raziskovanje tveganj in učinkov, zdravstveni stroki pa lajša predpisovanje.
Poslanski skupini SD in SDS danes nista predstavili svojega stališča.
Zakon so v sicer DZ po lanskem posvetovalnem referendumu v DZ vložili poslanci Svobode in Levice. Konopljo za medicinske in znanstvene namene bo možno predpisati največ za enomesečno zdravljenje na neobnovljivi recept, pred prvim receptom pa bo treba opraviti zdravniški pregled v ambulanti in potem tega ponoviti čez leto dni.
Za proizvodnjo konoplje in za promet s konopljo bosta potrebni ločeni dovoljenji. Dovoljenja za proizvodnjo in dovoljenja za promet s konopljo za medicinske namene bo izdajala in odvzemala Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke, izdajala bo tudi dovoljenja za izvoz in uvoz konoplje za medicinske in znanstvene namene. Ministrstvo za zdravje pa bo izdajalo dovoljenje za proizvodnjo in promet s konopljo za znanstvene namene.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki