četrtek, 24.7.2025
Peking, 24. julija (STA) - Evropska unija in Kitajska sta na današnjem vrhu voditeljev v Pekingu našli prve rešitve za omilitev ovir v medsebojni trgovini, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Glede ruske agresije na Ukrajino so se medtem po besedah predsednika Evropskega sveta Antonia Coste strinjali, da je treba čim prej skleniti mir.
"Danes kitajski izvoz v EU predstavlja 14,5 odstotka vsega izvoza iz Kitajske. Kitajska pa predstavlja zgolj osem odstotkov našega izvoza. Te številke govorijo o obsegu našega odnosa, vendar kažejo tudi na vse večje neravnovesje. To je predvsem posledica vse večjega izkrivljanja trgovine in ovir pri dostopu do trga," je po pogovorih s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in kitajskim premierjem Li Qiangom povedala von der Leyen.
Na skupni novinarski konferenci s Costo je opozorila, da se je primanjkljaj EU v blagovni menjavi s Kitajsko v zadnjem desetletju podvojil in presegel 300 milijard evrov. Zato je treba trgovinski odnos med EU in Kitajsko znova uravnotežiti, je poudarila.
Med tremi prednostnimi področji, kjer je napredek možen in tudi potreben, je predsednica komisije izpostavila omejitve izvoza kritičnih surovin iz Kitajske. Pozdravila je prizadevanja Pekinga za pospešitev izdajanja dovoljenj in pojasnila, da so se danes dogovorili še o vzpostavitvi nadgrajenega mehanizma na tem področju.
"Če bo prišlo do zamude pri dobavi, nas bodo lahko podjetja prek mehanizma zaprosila za mediacijo, da bi ugotovili, zakaj je do tega prišlo", je pojasnila.
Drugo področje, ki vpliva na konkurenčnost evropske industrije, je po besedah von der Leyen kitajsko subvencioniranje domače proizvodnje, ki pa ne ustreza domačemu povpraševanju. Zaradi tega gredo presežne zaloge na tuje trge, tudi evropskega, je dejala. Med sektorji, v katerih se to dogaja, je naštela jeklarsko industrijo, solarne panele, električna vozila in baterije.
Kot je povedala, kitajske oblasti to težavo že preučujejo. Obenem pa so na vrhu izrazile pripravljenost, da v večji meri podprejo potrošnjo in v manjši proizvodnjo.
"Na tem področju moramo videti napredek. Če ga ne bo, bo EU zelo težko ohranila trenutno raven odprtosti," je poudarila predsednica komisije.
S predsednikom in premierjem Kitajske pa so se danes strinjali tudi, da bosta strani skušali poiskati konkretne rešitve glede dostopa evropskih podjetij do kitajskega trga, predvsem na področju javnega naročanja.
Druga osrednja tema vrha ob 50. obletnici diplomatskih odnosov med EU in Kitajsko je bila ruska agresija na Ukrajino, pri čemer sta obe strani izrazili željo po čimprejšnji sklenitvi trajnega in pravičnega miru, je dejal predsednik Evropskega sveta.
"Prepričani smo, da ima Kitajska kot stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov posebno odgovornost, da vpliva na Rusijo, da ta ustavi vojno, sprejme brezpogojno prekinitev ognja in se pravično pogaja z Ukrajino," je povedal o sporočilu, ki sta ga s von der Leyen prenesla kitajskemu vodstvu.
Peking sta pozvala tudi, naj pozorno spremlja izvoz izdelkov za dvojno rabo, ki bi jih lahko Rusija uporabila v vojni. Kitajska podjetja naj bi namreč po podatkih neimenovanih diplomatov EU dobavila okoli 80 odstotkov proizvodov za dvojno rabo, ki jih Moskva uporablja v vojni.
"Od tega, kako bo Kitajska ravnala v zvezi s Putinovo vojno, bodo odvisni naši nadaljnji odnosi," je poudarila von der Leyen.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki