STA novice / Predvolilne posnetke spremljajo ugotovitve o domnevnem vpletanju tujih zasebnih obveščevalcev (zbirno)
ponedeljek, 16.3.2026
Ljubljana, 16. marca (STA) - Afera z objavo skrivno posnetih pogovorov znanih Slovencev je danes dobila novo nadaljevanje. V Sloveniji so se, kot kaže, v zadnjih mesecih mudili člani zasebne obveščevalne službe Black Cube. Vir novinarja Boruta Mekine trdi, da so se sestali s prvakom SDS Janezom Janšo, kar so v stranki zanikali. Vrstijo se pozivi k ukrepanju pristojnih.
Predvolilno dogajanje v Sloveniji zadnje dni zaznamuje vrsta anonimno objavljenih posnetkov. Med drugim gre za pogovore več znanih Slovencev, med njimi nekdanje ministrice Dominike Švarc Pipan, odvetnice Nine Zidar Klemenčič, lobista Roka Hodeja in menedžerja Dejana Paravana s poslovnih sestankov v tujini, ki so se izkazali za lažne, tja so jih zvabila podjetja, ki ne obstajajo. Posneti so bili brez njihove vednosti, torej nezakonito.
Novinar Mladine Borut Mekina, komunikacijski strokovnjak za digitalno manipulacijo in operacije vplivanja Achiya Schatz, raziskovalec družbenih omrežij in zlorab medmrežja Filip Dobranić in direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač pa so danes predstavili nekatere ugotovitve, ki bi lahko ozadje objav pojasnile. Po navedbah Mekine je v zadnjih mesecih iz Tel Aviva na brniško letališče vsaj trikrat priletelo letalo zasebne izraelske družbe. Ob decembrskem obisku naj bi bila na njem najmanj dva sodelavca zasebne obveščevalne službe Black Cube, ki naj bi se po njegovih virih - imena priče sicer zaradi zaščite ni razkril - 22. decembra sestala s predsednikom SDS Janezom Janšo. Prav Black Cube že leta uporablja opisano metodo prikritega snemanja v obveščevalnih akcijah po svetu.
V SDS zatrjujejo, da prvič slišijo za podjetje Black Cube. Menijo pa, da bi podjetju, ki se omenja kot izvor posnetkov o "korupcijskem kriminalu slovenske levičarske elite neslutenih razsežnosti", morali postaviti spomenik v Ljubljani, saj je davkoplačevalcem prihranilo na stotine milijonov evrov.
Obenem računajo, da bodo neodvisne domače institucije na podlagi teh dokazov in sledi onemogočile organizirano kriminalno združbo, ki si je po njihovem prepričanju prilastila Slovenijo. Upajo pa tudi, da nedavna odločitev, da se Slovenija ne pridruži tožbi zoper Izrael, ne bo preprečila objave še ostalih nakazanih korupcijskih dokazov.
Navedbe o delovanju tujih obveščevalcev pri nas so spodbudile tudi skupino parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), da je danes na sedežu Slovenske obveščevalne-varnostne agencije (Sova) in Generalne policijske uprave (GPU) opravila nadzor glede poskusov vplivanja tujih služb na volitve, je na X sporočil predsednik Knovsa Janez Žakelj (NSi). Po njegovih navedbah na Sovi niso potrdili navedb z novinarske konference. A sta njegovo izjavo člana Knovsa Teodor Uranič (Svoboda) in Nataša Sukič (Levica) označila za manipulativne.
Kot je neuradno izvedelo več medijev, je Sova potrdila, da so bili štirje predstavniki izraelskega podjetja Black Cube 22. decembra lani res v Sloveniji. Članom Knovsa naj bi Sova povedala tudi njihova imena. Naj pa Sova ne bi imela podatkov o tem, ali so se predstavniki zasebnega izraelskega obveščevalnega podjetja Black Cube 22. decembra lani res sestali z Janezom Janšo.
Na Sovi sicer zadeve ne komentirajo, saj so podatki, predstavljeni med nadzorom, tajni, so navedli za STA.
So pa pojasnili, da v zvezi z izpostavljeno vsebino izvajajo aktivnosti v okviru svojih pristojnosti, torej pridobivajo, vrednotijo in posredujejo podatke o organizacijah, skupinah in osebah, ki s svojo dejavnostjo iz tujine ali v povezavi s tujino ogrožajo ali bi lahko ogrozile nacionalno varnost države in njeno ustavno ureditev. Pri tem sodelujejo tudi s tujimi partnerskimi službami in slovensko policijo.
Dogajanje spremljajo tudi ostri politični odzivi. Predsednica republike Pirc Musar pričakuje takojšnje ukrepanje pristojnih institucij in razkritje za javnost relevantnih informacij v zvezi s posnetki in prisluhi, objavljenimi na spletu med kampanjo. Izpostavila je, da so nezakoniti, obsoja pa tudi njihovo vsebino.
Državljane je pozvala, naj se udeležijo volitev, tudi predčasnega glasovanja. "Državljanke in državljani smo namreč temelj legitimnosti demokracije. Samo s svojo udeležbo lahko pokažemo, da o prihodnosti Slovenije odločamo mi - svobodno, odgovorno in demokratično. Brez tujih vplivov," je zapisala. Visoka volilna udeležba je po njenih besedah namreč "najmočnejši odgovor na manipulacije, dezinformacije in poskuse vplivanja na demokratični proces".
Zunanja ministrica Tanja Fajon (SD) je delovanje agencije Black Cube v Sloveniji označila kot neposreden napad na suverenost Slovenije in tudi na zaupanje volivcev v poštenost volitev. Drugih dokazov od ugotovitev skupine preiskovalcev in nevladnikov o tovrstnem vmešavanju sicer ministrica nima.
Obrambni minister Borut Sajovic (Svoboda) je ob navedenih informacijah izrazil zaskrbljenost za suverenost in demokracijo v državi. Meni, da je na mestu vprašanje, kaj so nekateri pripravljeni storiti za oblast. Pozval je k udeležbi na volitvah, ki bodo ponovni referendum o suverenosti in samostojnosti.
Dogajanje zadnjih dni bodo sicer po besedah Sajovica preiskale neodvisne institucije, ki jim v največji vladni stranki Gibanje Svoboda zaupajo, je zatrdil. Po njegovih besedah je treba v dobro države preiskati vse, ne glede na politično opredelitev.
Podpredsednik vlade Matej Arčon je danes sicer tudi zatrdil, da ni nihče vplival na kateregakoli ministra ali ministrico pri glasovanju o tem, ali naj se Slovenija pridruži tožbi proti Izraelu. Arčon trdi, da bi pridružitev Slovenije postopke zgolj podaljšala.
Tudi v Levici pričakujejo, da bodo pristojni organi nemudoma začeli preiskavo domnevnega delovanja zasebnih obveščevalnih služb v predvolilnem času. Tovrstno delovanje namreč predstavlja resen napad na suverenost države, opozarjajo. Po njihovem mnenju pa kaže tudi na pomembnost prihajajočih volitev in interes po menjavi oblasti.
Po drugi strani so v NSi svoj prst kritike uperili proti nevladnim organizacijam. Menijo, da nevladne organizacije v Sloveniji pomagajo aktivno zakrivati zlorabe oblasti, medtem ko se drugje po svetu proti temu borijo. Informacije o domnevni vpletenosti družbe Black Cube v posnetke in operacije snemanja znanih Slovencev, ki so jih pod pretvezo lažnih poslovnih srečanj zvabili v tujino in prikrito snemali, po mnenju NSi aktualni vladi služijo pri preusmerjanju pozornosti s posnetkov, ki po njihovem prepričanju dokazujejo, da je "Slovenija očitno ugrabljena država".
Zadnje novice
-
Vlada podaljšala nižjo stopnjo tveganja pri oskrbi z energijo
16.3.2026 -
Strateški svet GZS ob razmerah na Bližnjem vzhodu za interventne ukrepe
16.3.2026 -
Predvolilne posnetke spremljajo ugotovitve o domnevnem vpletanju tujih zasebnih obveščevalcev (zbirno)
16.3.2026 -
V javni obravnavi osnutek zakonskega predloga za ureditev pravice do uporabe gotovine
16.3.2026 -
Knovs na Sovi in policiji preverja domnevno vpletanje Black Cube v volitve (dopolnjeno)
16.3.2026 -
Odločitev ljubljanskih okrajnih volilnih komisij za eno volišče predčasnega glasovanja soglasna
16.3.2026 -
Ribiči lahko oddajo vlogo za nadomestilo za izpad dohodka
16.3.2026 -
Avstrijska Bia Separations z ustavno pritožbo glede zaščite investitorjev
16.3.2026 -
Bruselj z novimi pravili za spodbujanje uporabe trajnostnih oblik prevoza
16.3.2026 -
Županja Osilnice zaradi zapleta z gradnjo doma starejših izstopila iz Gibanja Svoboda
16.3.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Nadaljevanje sojenja v več odmevnih primerih
15.3.2026 -
Volitve 2026: Pred strankami sklepna etapa kampanje, nato odločitev o novi sestavi DZ na volivcih (ozadje)
15.3.2026