Portal TFL

TFL Glasnik - številka 14, leto 2025, 15.4.2025

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Blaž Štumpfl

IZBRANO

Blaž Štumpfl

Varovanje odvetniške zasebnosti v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora

Ustavno sodišče RS je 1. junija 2023 sprejelo odločbo U-I-217/19, s katero je ugotovilo, da Zakon o davčnem postopku ni bil v neskladju z Ustavo. Za suhoparnim izrekom odločbe se skrivajo odgovori na pomembne dileme in pravna vprašanja, ki se porajajo v zvezi z varovanjem odvetniške zasebnosti v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora, zaradi česar si odločba verjetno zasluži nekaj pozornosti.

Jože Kristan

TEMA TEDNA

Jože Kristan

»Svoboda izpovedovanja vere – javno ali le zasebno« (kratek sprehod)

Temelj prispevka so dogodki zadnjega leta, vsi so povezani s Katoliško cerkvijo v Sloveniji in svobodo izpovedovanja vere. Ker prostor ne dopušča širše razprave, se bom bistvenih dogodkov dotaknil v telegrafski obliki.

Boštjan Koritnik

ČLANKI

Boštjan Koritnik

Med zakonsko zahtevo in politično realnostjo

Ministrstvo za javno upravo (MJU) je ob pripravi sprememb Zakona o lokalnih volitvah v letu 2023 izvedlo analizo glede spoštovanja načela splošne in enake volilne pravice pri določitvi volilnih enot za volitve članov občinskega sveta.

Iz prakse za prakso

ČLANKI

Iz prakse za prakso

Obveščevalne informacije o kibernetskih grožnjah

Zadnji standard SIST EN ISO/IEC 27001:2023 za sisteme upravljanja informacijske varnosti je uvedel novo kontrolo 5.7 – Obveščevalne informacije o kibernetskih grožnjah. V praksi se pojavljajo težave pri razumevanju ciljev in načina izvedbe te kontrole.

Maša Žehelj

ČLANKI

Maša Žehelj

Problematika aktualne ureditve instituta davčne samoprijave v Sloveniji

V prispevku je predstavljen institut davčnega prava – davčna samoprijava. Institut v slovenski davčni pravni ureditvi v osnovi zasleduje le poznejšo celovito priglasitev davkov, ki jih mora zavezanec plačati skupaj z zakonskimi predpisanimi obrestmi. Pri tem ni pomembno, ali zavezanec davka ni plačal v zakonskem roku zaradi pomote, malomarnosti ali celo naklepa. Pomembno je le, da vloži davčno samoprijavo, preden nastopijo zakonsko določene omejitve, po nastopu katerih davčna samoprijava ni več mogoča, in da se celotna davčna obveznost tudi plača z vložitvijo samoprijave. Predstavljena je aktualna zakonska ureditev in njene pomanjkljivosti ter predlogi, kako bi bilo treba institut urediti oziroma dopolniti, da bi bila ureditev smotrnejša in da bi v celoti zasledovala svoj cilj. V prispevku je prav tako predstavljena primerjalnopravna ureditev instituta iz nekaterih drugih evropskih držav. S primerjavo ureditve v tujini avtorica postavlja vzporednice s slovensko ureditvijo in hkrati ugotavlja, katere dobre rešitve tujih ureditev bi lahko prenesli v naš pravni sistem.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window