Portal TFL

TFL Glasnik - številka 31, leto 2022, 9.11.2022

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Toni Perić

IZBRANO

Toni Perić

Poslovna forenzika: Povedal sem naprej, bilo mi je lažje

Podjetja zaradi zlorab ali tatvin izgubljajo pet odstotkov prihodkov. Kako ta odstotek zmanjšati? Letošnja konferenca je skušala odgovoriti na ta cilj s tem, da bi se posvetila žvižgačem, saj smo na konferenci ugotovili tudi, da 41 odstotkov zlorab prijavijo ravno žvižgači. To dvoje ključno sporočilo – vlada je že sprejela zakon o zaščiti žvižgačev, ki ga državni zbor še ni potrdil, vemo pa, da zakon ne bo rešil vsega, saj smo slišali tudi, da če bomo hoteli in želeli, da bomo uspešni, je treba vzpostaviti zaupanje.

Boštjan Koritnik

TEMA TEDNA

Boštjan Koritnik

Ob vsej tehnologiji in umetni inteligenci so najboljši vir znanja še vedno izkušnje človeka

V zadnjih šestih letih sem tako ali drugače sodeloval na vseh dogodkih Poslovna forenzika.[1] Za organizatorje, sploh komercialne, je tak dogodek zelo zahtevna naloga: kako izjemno raznoliko področje, z raznolikimi ciljnimi skupinami, pokrit, ne pretirano razbiti, a še vseeno obdržati koherentno.

mag. Bećir Kečanović

ČLANKI

mag. Bećir Kečanović

Generalne klavzule v smislu prava

»Da bi zakonodaja odražala družbena razmerja, opredeljena v Ustavi, je pri normativnem urejanju treba izogibati se prepodrobnemu normiranju ter kazuističnemu urejanju posameznih vprašanj oziroma razmerij.«[1] Generalne klavzule so lep primer, ko zakonodajalec zavestno prepušča razlagi, da pravno pravilo napolni z vsebino oziroma navda z življenjem.[2] Pravna razlaga pri tem ne išče pomena, ki ga je zakonodajalec imel v mislih, temveč smisel prava, da je z vrednotenjem usmerjeno k vrednotam pravne varnosti in pravičnosti.[3] Podobno je z vlogo ustavnega sodišča, ko v skladu s svojimi pristojnostmi obravnava zahtevna ustavnopravna vprašanja tako, da ustvarja in razlaga ustavo.[4] »Ustava ni tisto, kar v njej piše, temveč tisto, kar v njej prebere Ustavno sodišče.«[5]

Iz prakse za prakso

ČLANKI

Iz prakse za prakso

Neposlovna raba pri električnih vozilih, kadar DDV ni bil odbit

Nastanek obveznosti za obračun DDV-ja pri zasebni rabi električnih vozil, kadar DDV ni bil odbit, je obravnaval Odbor sekcije preizkušenih davčnikov in o tem pripravil strokovno razlago.

Peter Lamovec in Petra Lamovec Hren

ČLANKI

Peter Lamovec in Petra Lamovec Hren

Vrednotenje nepremičnin v zapuščinskem postopku

Dedovanje je eden od načinov prenosa lastninske pravice, pri katerem preide premoženje z zapustnika na njegove dediče. Za nepremičnine, ki so predmet zapuščinskega postopka, je treba iz različnih razlogov, kot so na primer odmera sodne takse ali izračun nujnega deleža, poznati njihovo vrednost. Sodišče lahko ugotovi njihovo vrednost na podlagi javnih evidenc ali drugih dokazov. Če se dediči ne morejo sporazumeti glede vrednosti nepremičnine, se v postopek lahko vključijo strokovnjaki s področja vrednotenja, ki na podlagi svojih specialnih znanj objektivno ocenijo njeno vrednost. Pri tem ravnajo po eni od uveljavljenih metod, ki zagotavljajo, da je njihova ocena čim bližje pravi vrednosti nepremičnine.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window