ponedeljek, 25.10.2021
Ljubljana, 25. oktobra (STA) - DZ je danes opravil prvo branje predloga novele zakona o rudarstvu, ki so ga v zakonodajni postopek z željo prepovedati hidravlično lomljenje v Sloveniji, s tem pa preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources za vrtanje v Petišovcih, v postopek že četrtič vložili v Levici, LMŠ in SD. Kot kaže, bo predlog na torkovem glasovanju znova padel.
Nataša Sukič (Levica) je v imenu predlagateljev pojasnila, da so se za četrti poskus prepovedi frackinga odločili, ker je vlada "doslej odkrito podpirala umazani kapital, po novem pa poskuša svojo podporo zakriti z navideznimi in brezpredmetnimi gestami, ki naj bi varovale okolje". Vlada je namreč pripravila svoj predlog novele, ki prepoveduje le obsežno hidravlično lomljenje ter vzpostavlja ločnico med frackingom, ki ogroža okoliške vodne vire, in frackingom, ki jih ne. Ascent Resources si po besedah Sukičeve že skoraj 20 let prizadeva, da bi v Petišovcih izvajal fracking, Britanci pa naj bi se pri tem posluževali celo groženj in izsiljevanj vladnih funkcionarjev.
Vlada zakon vidi kot neprimeren, je v nadaljevanju povedal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič. Med argumenti za to je omenil dopuščanje vbrizgavanja določene količine vode z dodatki.
"Če ministrstvo meni, da je zakon nepopoln, ker omogoča vbrizgavanje ostalih medijev pri izvedbi postopkov za pridobivanje ogljikovodikov, predlagamo, da ga ustrezno dopolni oziroma to na njihov predlog storijo koalicijske poslanske skupine," se je odzval Andrej Rajh (SAB).
Dejan Židan (SD) je vladi očital, da jih prepričuje, da fracking do določene meje ni nevaren, kar pa da ni res, saj da je nevaren vsak fracking. "Argument, ki se tudi uporablja in je napačen, je, da je bilo nekoč to dovoljeno. Mogoče, ampak nekoč je bil dovoljen tudi atrazin, ki povzroča raka. Nekoč je bil dovoljen tudi diditi, ki je še bolj nevaren. In mimogrede, nekoč so bili dovoljeni tudi različni strupi, ki škodujejo čebelam, pa smo jih prvi v Sloveniji prepovedali," je bil kritičen.
Ni ga denarja, ki bi nadomestil zdravo okolje in čisto vodo, pa je poudaril Robert Pavšič (LMŠ), ki je menil, da je edini način, da se zakonsko zaščiti Petišovce in ljudi, popolna zakonska prepoved frackinga.
To invazivno metodo pridobivanja zemeljskega plina so prepovedale ter na različne načine omejile tudi številne države v Evropi in po svetu, je spomnil Željko Cigler (Levica).
Frackingu sicer nasprotuje tudi SNS. Kot je povedal poslanec te stranke Dušan Šiško, so določene študije dokazale povezavo frackinga s potresi, nizozemska vlada pa da je celo priznala, da je bil za potres v mestu Groningen kriv ravno fracking.
Mihael Prevc (NSi) je medtem povzel besede strokovnjaka Miha Valentinčiča iz družbe Geoenergo, da je postopek lomljenja slojev peščenjakov, kakršen se izvaja pri črpanju nafte in plina v Petišovcih, zmotno enačiti s hidravlično obdelavo skrilavcev velikega obsega oziroma frackingom, kot ga izvajajo v ZDA. Tam gre za trde geološke strukture in je potrebna velika količina vode s kemičnimi primesmi, kar za okolje predstavlja veliko obremenitev, v Prekmurju pa za peščenjake s slabo prepustnostjo, ki za črpanje plina potrebujejo bistveno manjšo količino vode, ki ima minimalen vpliv na okolje, je dodal.
Franci Kepa (SDS) je opozoril, da so pogodbo za izkoriščanje nafte in plina v Petišovcih podpisale "ravno te leve stranke, ki hočejo, da se to ustavi". V tej luči se je vprašal, kakšen je resnični namen vlagateljev predloga novele.
DZ bo o nadaljnji obravnavi predloga novele glasoval v torek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki