petek, 24.2.2023
Ljubljana, 24. februarja (STA) - Ministrstvo za naravne vire in prostor je dalo v javno obravnavo predlog uredbe o programu upravljanja območij Nature 2000 v obdobju 2023-2028. Namen programa je zagotavljanje ugodnega stanja ohranjenosti evropsko pomembnih rastlinskih in živalskih vrst ter habitatnih tipov. Program je v javni obravnavi do 25. marca.
Po navedbah ministrstva je pri pripravi predloga tretjega programa upravljanja območij Natura 2000 za obdobje 2023-2028, ki so ga oblikovali skupaj z Zavodom RS za varstvo narave, sodelovalo več kot 85 strokovnjakov iz 13 organizacij, med njimi strokovnjaki za vrste in habitatne tipe, varstvo narave, gozdarstvo in upravljanje z divjadjo, kmetijstvo, upravljanje voda in ribištva, nadzor ter varstvo kulturne dediščine.
Kot izhaja iz programa, se z njim podrobneje opredeljujejo dolgoročni ter programski varstveni cilji za vrste in habitatne tipe ter ukrepi na območjih Nature 2000 za doseganje programskih ciljev ter pristojni sektorji in odgovorni nosilci za izvajanje ukrepov. Med drugim so oblikovani tudi predlogi prednostnih projektov s seznamom območij, habitatnih tipov, vrst in prednostnih objektov kulturne dediščine.
Na podlagi ugotovitev iz analiz o učinkovitosti ukrepov posameznih sektorjev so bili tako v programu upravljanja območij kot v operativnih programih za črpanje sredstev EU ukrepi popravljeni in nadgrajeni. "V prihodnje so nujne nekatere sistemske spremembe oziroma nujni dodatni viri financiranja," je navedeno v uredbi.
"Posamezni sektorji so predlagali izboljšave in dopolnitve na področju izvajanja ukrepov ter administracije, poleg tega pa izpostavili tudi sodelovanje vseh izvajalcev ukrepov Nature 2000, nadgradnjo informacijskih sistemov in podatkovnih zbirk ter okrepitev in vlaganje v izobraževanje in ozaveščanje ter promocijo ukrepov. Končna oblika ukrepov je rezultat obsežnih usklajevanj med sektorji in ob sodelovanju deležnikov, ki so potekala na več kot 80 sektorskih delavnicah in se jih je udeležilo več kot 170 predstavnikov različnih sektorjev," so izpostavili na ministrstvu.
Natura 2000 je naravovarstveno omrežje EU in eno največjih svetovnih varstvenih območij, katerega namen je ohranjanje živalskih in rastlinskih vrst, tipičnih življenjskih okolij in območij, ki so pomembni na slovenski, evropski in svetovni ravni.
Slovenija ima 355 območij Natura 2000, ki skupaj pokrivajo 7681 kvadratnih kilometrov oziroma dobrih 37 odstotkov ozemlja države, kar uvršča Slovenijo na prvo mesto v EU po deležu ozemlja, vključenega v omrežje Natura 2000. Z njim Slovenija varuje 205 živalskih in 28 rastlinskih vrst ter 60 habitatnih tipov, kar predstavlja nekaj več kot deset odstotkov vseh vrst in habitatnih tipov Nature 2000 v EU.
V Sloveniji je upravljanje Nature 2000 skladno z zakonom o ohranjanju narave in uredbo o posebnih varstvenih območjih Natura 2000 opredeljeno z operativnim programom upravljanja območij Natura 2000, ki ga sprejme vlada.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki