Portal TFL

STA novice / Matični odbor Evropskega parlamenta preložil glasovanje o zakonodaji o obnovi narave

četrtek, 15.6.2023

Strasbourg, 15. junija (STA) - Odbor Evropskega parlamenta za okolje je danes prekinil odločanje o predlogu zakonodaje o obnovi narave, saj ga niso mogli dokončati pred glasovanji na plenarnem zasedanju parlamenta. Glasovanje o osnutku stališča parlamenta se bo nadaljevalo 27. junija, so sporočili. Zakonodajni predlog je sicer precej razdelil evropske poslance.

Odbor za okolje, ki je matično telo za zakonodajni predlog o obnovi narave, je danes dopoldne začel glasovanje o osnutku stališča parlamenta, vendar pa ga zaradi številnih vloženih amandmajev niso mogli dokončati pred glasovanji v okviru plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta, ki se danes zaključuje v Strasbourgu.

Tako bodo odločanje na odboru nadaljevali 27. junija v Bruslju, so sporočili iz odbora.

Predlog zakonodaje o obnovi narave, ki je namenjen zaščiti biotske raznovrstnosti in preprečitvi najhujših posledic podnebnih sprememb, je sicer močno razdelil evropske poslance.

V največji politični skupini Evropske ljudske stranke (EPP) so napovedali, da bodo danes zaradi skrbi glede posledic za kmetijstvo in prehransko varnost glasovali proti. Pred nekaj tedni pa je največja politična skupina v parlamentu odstopila tudi od pogajanj z drugimi skupinami o tem predlogu.

Poročevalec za predlog iz vrst socialistov in demokratov (S&D) Cesar Luena je po prekinitvi glasovanja na Twitterju sporočil, da so politični skupini EPP uspeli preprečiti zavrnitev predloga komisije.

Predlog sta sicer pred tem zavrnila parlamentarna odbora, pristojna za ribištvo in kmetijstvo. Vendar pa je ključna potrditev na odboru za okolje, ki je matično telo.

O svojem pogajalskem izhodišču o zakonodaji o obnovi narave bodo predvidoma prihodnji teden odločale še države članice. Ta predlog je na dnevnem redu torkovega zasedanja okoljskih ministrov v Luxembourgu.

Evropska komisija je predlog predstavila junija lani, z njim želi ponovno vzpostaviti evropska mokrišča, reke, gozdove, travnike, morske ekosisteme in urbana zelena območja ter živali s teh območij.

Cilj je, da bi do leta 2030 sanacijske ukrepe vpeljali na vsaj 20 odstotkih kopnega in morij EU, potrebnih obnove, do leta 2050 pa bi jih razširili na vse ekosisteme v zatonu.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window