Portal TFL

STA novice / Predlog pravilnika o koncesijah na področju dolgotrajne oskrbe v javni razpravi

ponedeljek, 15.1.2024

Ljubljana, 15. januarja (STA) - Predlog pravilnika o koncesijah na področju dolgotrajne oskrbe, ki ga je ministrstvo za solidarno prihodnost dalo v javno razpravo, določa pogoje za podelitev koncesije. Koncesijo za javno službo v dolgotrajni oskrbi v instituciji podeli ministrstvo, ki izvaja naloge koncedenta, v dolgotrajni oskrbi na domu pa občina s soglasjem ministrstva.

Koncesionar mora biti domača ali tuja pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, v Sloveniji registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije. Lahko pa je tudi podružnica tuje pravne osebe za opravljanje te dejavnosti, vpisana v register v Sloveniji. Izpolnjevati mora kadrovske, prostorske in tehnične pogoje ter standarde za opravljanje dolgotrajne oskrbe, določa predlog, ki je v javni razpravi od sobote do 22. januarja.

Nadalje je pogoj, da zagotavlja storitve dolgotrajne oskrbe, kot so pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, pomoč pri podpornih dnevnih opravilih, zdravstvena nega, vezana na osnovna dnevna opravila, in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Imeti pa mora tudi podroben program dela za opravljanje dolgotrajne oskrbe, zagotavljati mora kakovostno in varno opravljanje storitev in izkazovati finančno in poslovno sposobnost.

Prav tako je pogoj, da mu ni bilo s pravnomočno sodbo ali dokončno odločbo upravnega organa prepovedano opravljanje dolgotrajne oskrbe, socialne ali zdravstvene dejavnosti.

Tako ponudniki za pridobitev koncesije za dolgotrajno oskrbo v instituciji kot za dolgotrajno oskrbo na domu morajo priložiti bodisi organizacijsko shemo s prikazanim številom in strukturo predvidenih zaposlenih in svojo in njihove izjave, iz katerih je razvidno, da se bodo zaposlili pri koncesionarju bodisi organizacijsko shemo s prikazanimi predvidenimi zaposlenimi in izjavo ponudnika, da bo pred začetkom opravljanja dolgotrajne oskrbe zaposlil izvajalce v skladu s standardi in normativi.

Koncesija se lahko pod določenimi pogoji podeli tudi ponudniku dolgotrajne oskrbe v instituciji, ki v času razpisa še ne razpolaga s primernim objektom oziroma prostori za opravljanje dolgotrajne oskrbe, izhaja iz predloga pravilnika.

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki sistemsko ureja področje in določa pravice in storitve, se je začel postopno izvajati 1. januarja. Prva pravica, ki se je začela izvajati, je pravica do oskrbovalca družinskega člana. Pravica do dolgotrajne oskrbe na domu se bo začela izvajati 1. julija 2025. Uporabnik bo lahko v tem okviru dobil vso pomoč in oskrbo, ki bi jo sicer lahko dobil le v domu za starejše. Vključuje denimo pomoč pri oblačenju in hranjenju ter pomoč pri jemanju zdravil.

Pravica do dolgotrajne oskrbe v instituciji v skladu s tem zakonom pa se bo začela izvajati 1. decembra 2025. Uporabnik bo plačal le za namestitev, medtem ko bo celoten obseg socialno-varstvenih storitev pokrila solidarnostna blagajna, določa zakon.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window