ponedeljek, 11.11.2024
Ljubljana, 11. novembra (STA) - Vladna stran je sindikate javnega sektorja danes obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in druge akte, katerih parafiranje je bilo predvideno danes, po stebrih parafirajo do srede do 15. ure. Do zdaj so jih parafirali le v stebru za javne agencije, sklade in zavode. V četrtek naj bi o podpisu dokumentov odločala vlada, sam podpis bi sledil v petek.
Vladna odločitev o podaljšanju roka za parafiranje dokumentov sledi pozivu Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije. V tej so v dopisu vladi in njeni pogajalski skupini danes dopoldne predlagali, da se parafiranje kolektivnih pogodb in dogovorov v okviru prenove plačnega sistema javnega sektorja, ki je bilo predvideno za danes, prestavi na sredo. Vlada jim je vsaj v enem od plačnih stebrov za pregled dokumentov namenila premalo časa, so navedli in dodali, da so bili vabljeni na parafiranje, hkrati pa vseh dokumentov še niso niti videli, zato jih še niso uspeli pregledati.
Na ministrstvu za javno upravo so ob današnjem dogajanju pojasnili, da je vlada po zaključku stebrnih pogajanj povabila predstavnike sindikatov na parafiranje kolektivnih pogodb in aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev v javnem sektorju, "ki kot rezultat zahtevnega pogajalskega procesa predstavljajo višje vrednotenje delovnih mest v javnem sektorju in so tako bistveni element novega plačnega sistema v javnem sektorju". 190.000 javnim uslužbencem prinašajo višje plače tako na podlagi novih - višjih vrednotenj delovnih mest - kot tudi na podlagi nove plačne lestvice, torej višjih vrednosti plačnih razredov, s katerimi so vrednotena delovna mesta, so navedli.
Dodali so, da tako vlada kot ministrstvo za javno upravo verjameta, da bo po opravljeni razpravi na organih sindikatov, ki so jo napovedali v sindikatih, sprejeto pozitivno stališče članstva o podpisu dokumentov za uresničitev plačne reforme s 1. januarjem 2025.
V prenovljenem sistemu je predvidenih pet plačnih stebrov, poleg funkcionarskega še štirje za zaposlene v različnih delih javnega sektorja: steber za zdravstvo in socialo, steber za izobraževanje, raziskovalno dejavnost in kulturo, pa poseben steber za državne organe, občine in gasilce ter steber za javne agencije, sklade in zavode. V okviru slednjega so dokumente danes že parafirali.
Medtem pa so sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, napovedali, da k parafiranju ne bodo pristopili. Nezadovoljni so namreč z vrednotenjem njihovih delovnih mest.
Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za javno upravo, "naj bi bila reforma po dogovoru s sindikati uveljavljena tudi v primeru, če ne bi bile podpisane vse kolektivne pogodbe dejavnosti, podpisano pa bi jih bilo zadostno število", in sicer nova kolektivna pogodba za javni sektor, aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti ter aneksi h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev najmanj štirih plačnih skupin.
V tem primeru bi se tudi za zaposlene v dejavnostih, za katere kolektivna pogodba dejavnosti ne bi bila podpisana, uveljavila nova plačna lestvica (vključno s prevedbo iz sedanjih plačnih razredov v nove) in druge spremembe, ki jih prinaša nov zakon. Ne bi pa bili uveljavljeni novi plačni razredi in druge vsebine, ki jih ureja konkretna kolektivna pogodba, ki ne bi bila podpisana.
Kvorum, po katerem je za veljavnost potreben podpis večine reprezentativnih sindikatov, je z zakonom določen samo za kolektivno pogodbo za javni sektor, in sicer je zahtevana "večina reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, ki predstavljajo najmanj štiri različne dejavnosti javnega sektorja". Za dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem sektorju kvorum zakonsko ni predviden, na vladni strani pa pričakujejo, da bodo tisti sindikati, ki bodo podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor, podpisali tudi dogovor, ter da bodo upoštevali, da sta oba akta veljavna, če bosta imela večinsko podporo.
Če jim dogovora do 15. novembra ne bo uspelo doseči in kolektivne pogodbe ne bodo sklenjene, je dogovor med vlado in sindikati, da bo vlada najkasneje do 22. novembra po nujnem postopku predlagala prenehanje veljavnosti zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju.
V Sindikatu vojakov Slovenije sicer napovedujejo, da bodo zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, če ta ne bo umaknjen, poslali v presojo ustavnemu sodišču s predlogom za njegovo začasno zadržanje. Prepričani so namreč, da je novi kvorum za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, kot je določen v zakonu, neustaven.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik