petek, 23.5.2025
Ljubljana, 23. maja (STA) - Ministrstvo za visoko šolstvo je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja. Z novelo sledijo načrtovani ratifikaciji svetovne konvencije o priznavanju visokošolskih kvalifikacij zaradi prehajanja k elektronskemu poslovanju in povečanega števila razseljenih oseb, so navedli na ministrstvu.
Postopki vrednotenja in priznavanja izobraževanja se v mednarodnem merilu prilagajajo spremembam v šolskih sistemih, sprejetim mednarodnim konvencijam s področja priznavanja, kakor tudi dogajanju na trgu dela, povečanju mobilnosti ljudi, digitalizaciji v šolstvu, e-poslovanju in podobno, so za STA pojasnili na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Aktualni zakon je v veljavi od leta 2011, zadnja sprememba je bila v letu 2012. "Z novelo zakona odpravljamo nekatere pomanjkljivosti zakona, ki so bile zaznane tekom njegovega izvajanja. Obenem pa sledimo načrtovani ratifikaciji svetovne konvencije o priznavanju visokošolskih kvalifikacij zaradi prehajanja k elektronskemu poslovanju in povečanega števila razseljenih oseb, ki zahteva pripravo pravne podlage za uresničitev teh ciljev," so dodali.
Ključnimi cilji predloga zakona so navedli postopno vključevanje e-poslovanja pri postopkih vrednotenja izobraževanja in povezava zakona z mednarodnimi pogodbami, svetovno konvencijo o priznavanju. V postopkih vrednotenja izobraževanja bodo natančneje opredeljene določbe v primeru nepopolne vloge, legalizacije tujih listin.
Osebam s priznano začasno zaščito v Sloveniji in osebam z mednarodno zaščito in prosilcem za mednarodno zaščito v Sloveniji ter osebam s priznanim statusom repatriirane osebe ter njenim ožjim družinskim članom s priznano pravico do repatriacije v Slovenijo, ki opravljenega izobraževanja ne morejo izkazati z dokumenti, bodo zagotovili, da se jim primerno popiše opravljeno izobraževanje, kakor to izhaja iz konvencije o priznavanju.
Po navedbah ministrstva je cilj tudi poenostavitev zapisa tujega naslova v Sloveniji za imetnike tujih listin o izobraževanju, In sicer se dosedanji 19. člen spremeni tako, da pri uporabi tujega naslova ni več treba dodati države izvora. Predlog ohranja zapis tujega naslova in njegove okrajšave v izvirni obliki, v skladu s predpisi države izvora izobraževanja. Hkrati skladno s predlogom tujemu naslovu ni več treba pripisati države izvora izobraževanja;
Cilj je tudi posodobitev seznama upravičencev za oprostitev stroškov postopka vrednotenja oz. priznavanja izobraževanja.
Komentar k predlogu novele zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja je mogoče oddati do 9. junija.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki